WTA Pattaya: Ivanović w ćwierćfinale, Kirilenko za burtą po zmarnowaniu trzech meczboli

Rozstawiona z numerem drugim Ana Ivanović (WTA 19) pokonała Jill Craybas (WTA 97) 4:6, 6:1, 7:5 i awansowała do ćwierćfinału turnieju PTT Pattaya Open na kortach twardych w Pattai (Tajlandia).

Serbska mistrzyni Roland Garros 2008 z 36-letnią Amerykanką, finalistką turnieju w Pattai z 2008 roku, spotkała się po raz pierwszy. Ivanović po przegraniu I seta w II obroniła pięć break pointów i od 1:1 wygrała pięć gemów z rzędu. W decydującym secie Serbka roztrwoniła przewagę przełamania, ale od 5:5 zdobyła dwa gemy i zapewniła sobie zwycięstwo po dwóch godzinach i 25 minutach. W całym spotkaniu odparła ona 10 z 14 break pointów, a sama sześć razy przełamała serwis Craybas. Kolejną rywalką byłej liderki rankingu WTA będzie rozstawiona z numerem piątym Roberta Vinci (WTA 38), która pokonała Chinkę Shuai Zhang (WTA 92) 7:5, 6:1. Dla niespełna 28-letniej Włoszki (18 lutego obchodzi urodziny) będzie to drugi ćwierćfinał w sezonie, w Hobart walkę o półfinał przegrała z późniejszą triumfatorką Jarmilą Groth.

Odpadła rozstawiona z numerem trzecim Maria Kirilenko (WTA 25), która przegrała z kwalifikantką Galiną Woskobojewą (WTA 560)) 6:1, 5:7, 4:6. Rosjanka nie wykorzystała prowadzenia 6:1 i 5:2 oraz trzech piłek meczowych przy 5:4 i 40-0 w II secie. 24-latka z Moskwy w Pattai rozczarowała także w 2007 roku, gdy będąc rozstawiona z numerem drugim przegrała w I rundzie z Austriaczką Nicole Pratt. Kirilenko ma nieudany początek sezonu. W Sydney w I rundzie przegrała z Dominiką Cibulkovą, a z Australian Open, w którym w ubiegłym sezonie osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy ćwierćfinał, w II rundzie wyeliminowała ją Iveta Benešová. 26-letnia Woskobojewa, która urodziła się i mieszka w Moskwie, ale reprezentuje Kazachstan, osiągnęła trzeci ćwierćfinał w karierze (Quebec - 2008, Warszawa - 2009). Kolejną jej rywalką będzie najwyżej rozstawiona Wiera Zwonariowa (WTA 3) lub reprezentantka gospodarzy Nungnadda Wannasuk (WTA 475).

Do ćwierćfinału awansowała rozstawiona z numerem szóstym Shuai Peng (WTA 40), która pokonała Elenę Baltachę (WTA 57) 2:6, 6:1, 6:4. Chinka, która w ubiegłym miesiącu osiągnęła półfinał w Auckland i Hobart oraz doszła do 1/8 finału Australian Open (przegrała z Agnieszką Radwańską nie wykorzystując dwóch piłek meczowych), już po raz trzeci w pięciu ostatnich latach dotarła w Pattai do ćwierćfinału. W 2007 roku zaliczyła tutaj półfinał przegrywając z Sybille Bammer. W 2009 roku w ćwierćfinale uległa późniejszej triumfatorce Wierze Zwonariowej.