Puchar Davisa: Polska pod ścianą po porażce Janowicza

Jeżeli reprezentanci Polski po raz pierwszy w 86-letniej historii swoich występów w Pucharze Davisa nie wygrają meczu od stanu 0:2 po pierwszym dniu, trzeba będzie odłożyć marzenia o awansie do Grupy Światowej.

Krzysztof Straszak

Sytuacja w Ramat Hasharon, pod Tel Awiwem, jest krytyczna: Izrael prowadzi z biało-czerwonymi, którzy są o punkt od porażki. Nadziei nie spełnił Jerzy Janowicz (ATP 150), pierwsza rakieta kadry, ulegając 6:4, 2:6, 2:6, 7:6(4), 3:6 debiutantowi Amirowi Weintraubowi (ATP 257). Na otwarcie grający po raz pierwszy dla Polski Marcin Gawron nie dał rady liderowi gospodarzy, Dudiemu Seli.

Janowicz: Jeden z najgorszych występów w życiu
Gawron: Publiczność była ok, choć sprzyjali Seli
Szymanik: Chcecie, żebyśmy już jechali do domu?

W sobotę o godz. 13 naszego czasu gra podwójna: Marcin Matkowski i Mariusz Fyrstenberg o przedłużenie polskich nadziei zagrają z Andym Ramem i Jonathanem Erlichem (bilans dotychczasowych starć: 2-2). Punkt dla Izraela oznacza awans gospodarzy do wrześniowego barażu o Grupę Światową i zmuszenie Polaków do walki o uniknięcie degradacji do niższej dywizji.

Skrót spotkania: sport5.co.il

Seta na otwarcie dało Janowiczowi przełamanie przy 5:4, a miał na nie szanse już we wcześniejszym gemie serwisowym Weintrauba. Ten odpowiedział breakiem po serii podwójnych błędów rywala na początek drugiej partii, w której wyszedł na 2:0 i ponownie przełamał łodzianina, by uzyskać pewne 4:1. Identyczny rezultat w trzecim secie, w którym Weintraub wygrał pięć kolejnych gemów od 0:1. Janowicz nie utrzymał podania na początek czwartego seta, ale mimo 0:2 i 3:5 doprowadził do 6:5 i ostatecznie do wygranego do 4 tie breaka. W decydującej partii Janowicz serwował jako drugi, na wyrównanie, a tracąc gema przy 3:4 postawił się w sytuacji podbramkowej, z której już nie wybrnął.

To piąty mecz Janowicza w kadrze i piąta porażka w dziewiątej grze. Nigdy wcześniej 20-letni dziś łodzianin nie grał piątego seta, podobnie zresztą jak Weintraub.