Cykl ITF: Finałowe niepowodzenia Kani i Chadaja

Ani Paula Kania, ani Adam Chadaj nie zdobyli tytułu w niedzielnych finałach turniejów ITF o puli nagród 10 tys. dol. Sosnowiczanka nastrój mogła poprawić sobie po wygranym finale deblowym, wspólnie z Barbarą Sobaszkiewicz.

W swoim drugim singlowym finale w cyklu turniejów pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF) Kania (WTA 421), mistrzyni Polski, poniosła pierwszą porażkę. W ubiegłym roku premierowy tytuł zdobyła w Gliwicach. Na drugi 18-latka jeszcze poczeka.

Jako rozstawiona z siódemką na kortach ziemnych w hali we francuskim Amiens Kania uległa w finale (6:2, 1:6, 4:6 w 1h56') Włoszce Nastassji Burnett (WTA 660, także rocznik 1992), która po matce (Krystynie) jest pół-Polką. Kania zanotowała cztery asy, ale też sześć podwójnych błędów serwisowych, uzyskała 58-procentową skuteczność pierwszego podania, wykorzystała 6/10 break pointów i obroniła 9/17.

Triumf deblowy jest dla Kani, dziewiątej rakiety kraju, drugim w krótkiej karierze (przegrała trzy finały w imprezach o puli nagród 25 tys. dol., od kiedy wywalczyła tytuł w Pieszczanach - także ranga satelicka - w ubiegłym roku). Dla 20-letniej Sobaszkiewicz, poznanianki, to czwarty tytuł w grze podwójnej (każdy z inną partnerką, drugi w tym roku, wszystkie poprzednie na Półwyspie Iberyjskim).

Tymczasem na swój ósmy tytuł poczeka także Chadaj (WTA 755), dla którego finał w turnieju Futures na kortach twardych w Albufeira (Portugalia) był w sumie 16. w karierze (w tym jeden w ATP Challenger Tour), a pierwszym od maja 2009 roku. Ostatni tytuł 26-letniego warszawianina to triumf na Majorce w styczniu 2008 roku: od tego czasu trzy finałowe porażki, wszystkie w Hiszpanii.

Chadaj, leworęczny ex reprezentant Polski w Pucharze Davisa, w finale przegrał 6:7, 6:4, 5:7 z Hiszpanem Gerardem Granollersem (ATP 393), młodszym bratem bardziej znanego i wyżej notowanego Marcela. W jedynym poprzednim starciu, przed trzema laty na Majorce, Chadaj pokonał barcelończyka 7:5, 6:0.

finał gry podwójnej:

Paula Kania (Polska, 4) / Barbara Sobaszkiewicz (Polska, 4) - Iveta Gerlová (Czechy, 1) / Lucie Kriegsmannová (Czechy, 1) 3:6, 6:4, 10-6