WTA Madryt: Azarenka zagra z Görges, odrodzona Na Li w półfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Wiktoria Azarenka (WTA 5) pokonała Lucie Šafářovą (WTA 32) 6:3, 3:6, 6:2 i awansowała do półfinału turnieju Mutua Madrid Open rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie. W półfinale jest też Na Li (WTA 6), która pokonała Bethanie Mattek-Sands (WTA 41) 6:4, 3:6, 6:4.

Było to szóste spotkanie obu zawodniczek, Šafářová po raz pierwszy w ich konfrontacjach wygrała seta. Bilans meczów Azarenki od marca to 18-2. Dwóch porażek doznała sama schodząc z kortu: w Indian Wells po rozegraniu trzech gemów z Karoliną Woźniacką, w Stuttgarcie po wygraniu seta z Görges. 22-letnia Niemka, która na przestrzeni dwóch tygodni dwukrotnie pokonała liderkę rankingu Woźniacką, będzie kolejną rywalką urodzonej w Mińsku tenisistki. Białorusinka w trzech pierwszych spotkaniach w Madrycie oddała rywalkom w sumie pięć gemów trzy sety wygrywając do zera. Šafářová w ubiegłym sezonie osiągnęła w Madrycie półfinał po drodze eliminując dwie Rosjanki z Top 20: Marię Szarapową i Nadię Pietrową.

W I secie Azarenka od 1:3 zdobyła pięć gemów. Kluczowy okazał się złożony z 16 piłek gem szósty, w którym Białorusinka odrobiła stratę przełamania. W kolejnych trzech gemach urodzona w Mińsku tenisistka wygrała 12 z 13 piłek. O wyniku II seta zadecydował jedyne przełamanie w... szóstym gemie na korzyść Šafářovej. O losach decydującego seta rozstrzygnął... szósty gem, wtedy to Czeszka choć z 15-40 doprowadziła do równowagi to jednak nie uratowała podania. Po utrzymaniu własnego serwisu i ponownym przełamaniu Šafářovej Azarenka zakończyła mecz po jednej godzinie i 55 minutach.

Mattek-Sands w decydującym secie meczu z Li prowadziła 3:2 i 40-15 przy własnym podaniu. Amerykanka nie potrafiła podwyższyć prowadzenia, podobnie jak i dwa gemy później, gdy po ponownym przełamaniu Chinki serwowała na 5:3. Od 4:4 finalistka Australian Open 2011 zdobyła dwa gemy na sucho. 29-latka z Wuhan po raz drugi z rzędu zagrała w Madrycie w ćwierćfinale. Przed rokiem w walce o półfinał przegrała z Shahar Pe'er. Li po wygraniu 11 z 12 spotkań na otwarcie sezonu w pięciu kolejnych turniejach nie była w stanie wygrać dwóch spotkań z rzędu, a cztery razy odpadła po pierwszym meczu. Dla Mattek-Sands, która w poniedziałek awansuje do Top 40 rankingu, był to trzeci ćwierćfinał w sezonie (finał w Hobart, półfinał w Paryżu - hala). Amerykanka w III rundzie wyeliminowała Francescę Schiavone odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo nad zawodniczką z Top 5.