WTA Eastbourne: Zwonariowa wyeliminowana przez Stosur, czwarty w sezonie krecz Azarenki

Samantha Stosur (WTA 10) pokonała najwyżej rozstawioną Wierę Zwonariową (WTA 3) 4:6, 7:6(4), 6:4 i awansowała do półfinału turnieju AEGON International rozgrywanego na kortach trawiastych w Eastbourne.

Dzień wcześniej Zwonariowa wyeliminowała powracającą do tenisa po 12-miesięcznej przerwie Serenę Williams, choć przegrywała 3:6 i 3:5. To spotkanie trwało trzy godziny i 13 minut. W meczu ze Stosur Rosjanka spędziła na korcie dwie godziny i 49 minut. W całym spotkaniu ofensywnie usposobiona Australijka zanotowała 54 kończące uderzenia przy 49 niewymuszonych błędach, jej rywalka z Moskwy zapisała na swoje konto 22 piłki wygrywające i 26 błędów własnych. Zawodniczka z Gold Coast obroniła dziewięć z 12 break pointów.

CZYTAJ: Radwańska zatrzymana przez Kvitovą w ćwierćfinale

Stosur odniosła na finalistką Wimbledonu 2010 Zwonariową siódme zwycięstwo na dziewięć meczów, jakie rozegrały i po raz trzeci wystąpi w Eastbourne w półfinale. W 2008 roku drogę do finału zamknęła jej Nadia Pietrowa, w ubiegłym sezonie nie sprostała późniejszej triumfatorce Jekaterinie Makarowej. Dla 27-latki z Gold Coast będzie to trzeci półfinał w sezonie (Stuttgart, Rzym - finał).

CZYTAJ: Tipsarević broni honoru rozstawionych, o finał z Nishikorim

Zwonariowa po wygraniu I seta w II prowadziła 4:2, ale trzy kolejne gemy padły łupem Stosur, która mogła zakończyć tę partię w 10. gemie, ale finalistka Wimbledonu 2010 uratowała się po obronie setbola. W złożonym z 10 równowag 11. gemie Australijka odparła trzy break pointy, a w tie breaku od 2-4 zdobyła pięć punktów. W III secie Zwonariowa z 1:5 zbliżyła się na 4:5, ale Stosur serią znakomitych serwisów zakończyła mecz utrzymując podanie na sucho.

O finał Stosur zagra z finalistką Wimbledonu 2007 Bartoli (WTA 9), która pokonała ubiegłoroczną finalistkę imprezy Azarenkę (WTA 5) 6:2, 2:0 i krecz Białorusinki z powodu kontuzji prawej pachwiny (to już czwarte poddanie meczu przez urodzoną w Mińsku 21-latkę w tym roku i 10. licząc ubiegły sezon). Mieszkająca w Genewie 26-latka w sześciu poprzednich meczach z młodszą o pięć lat rywalką wywalczyła tylko jednego seta, a w ostatnim ich meczu to ona skreczowała (Tokio - Pan Pacific 2010). Francuzka osiągnęła szósty półfinał w sezonie (Brisbane, Dauha, Indian Wells - finał, Strasburg - finał, Roland Garros) i piąty z rzędu w Eastbourne (2007-2010). W poprzednich latach walkę o tytuł w Devonshire Park uniemożliwiły jej Justine Henin, Agnieszka Radwańska, Virginie Razzano i właśnie Azarenka.