Wimbledon: Pironkowa wyeliminowała Zwonariową i ponownie zagra z Venus

Rozstawiona z numerem drugim Wiera Zwonariowa przegrała z Cwetaną Pironkową (WTA 33) 2:6, 3:6 w III rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu rozgrywanego na kortach trawiastych w Londynie. Kolejną rywalką Bułgarki będzie Venus Williams (WTA 30), która rozbiła Maríę José Martínez (WTA 76) 6:0, 5:2.

Pironkowa od czasu, gdy przed rokiem sensacyjnie osiągnęła w All England Club półfinał (przegrała właśnie ze Zwonariową) nie była w stanie wygrać dwóch meczów z rzędu w cyklu WTA. Rosjanka w ubiegłym sezonie w Londynie zaliczyła swój pierwszy wielkoszlemowy finał i we wrześniu powtórzyła ten wynik w US Open.

W trwającym 77 minut spotkaniu Pironkowa obroniła sześć z siedmiu break pointów, a sama wykorzystała cztery z pięciu szans na przełamanie rywalki. Obie tenisistki zapisały na swoje konto po 16 kończących uderzeń, ale Bułgarka popełniła tylko pięć niewymuszonych błędów, za to Rosjance naliczono 18 pomyłek własnych. Zwonariowa skończyła tylko siedem z 20 piłek przy siatce.

Pięciokrotna triumfatorka imprezy (po raz ostatni w 2008 roku) Venus Williams, która w II rundzie rozegrała trzysetowy bój z Kimiko Date-Krumm, w walce o 1/8 finału nie dała najmniejszych szans Martínez. 31-latka z Palm Beach Gardens pokonała Hiszpankę po raz trzeci i po raz drugi w All England Club (w 2008 roku także w III rundzie). W trwającym 62 minuty meczu była liderka rankingu zanotowała 21 kończących uderzeń przy pięciu niewymuszonych błędach. Amerykanka przy swoim pierwszym podaniu przegrała tylko dwie piłki, sześć razy przełamała podanie rywalki oraz skończyła 16 z 21 piłek przy siatce. Starsza z sióstr Williams od czasu debiutu w Wimbledonie w 1998 roku nie opuściła żadnej edycji i przed ćwierćfinałem odpadła tylko dwa razy (2004 - II runda, 2006 - III runda).

Venus przełamała Martínez w gemie drugim I seta korzystając z podwójnego błędu serwisowego Hiszpanki i utrzymując własne podanie na sucho podwyższyła na 3:0. Pięknym forhendem wzdłuż linii Amerykanka uzyskała trzy break pointy w czwartym gemie i za drugą szansą zaliczyła drugie przełamanie. W piątym gemie była liderka rankingu obroniła dwa break pointy, a seta zakończyła przełamując specjalizującą się w grze serwis-wolej Martínez po grze na przewagi po wykorzystaniu trzeciego setbola.

W drugim gemie II seta Martínez, która w I rundzie wyeliminowała Jelenę Janković, uratowała się ze stanu 15-40, ale w czwartym oddała podanie na sucho robiąc podwójny błąd. Hiszpanka odrobiła stratę przełamania, ale od 2:3 przegrała trzy kolejne gemy.

Przed rokiem Pironkowa wprawiła All England Club i cały tenisowy świat w osłupienie oddając Venus w ćwierćfinale tylko pięć gemów. Bułgarka pokonała Amerykankę także w I rundzie Australian Open 2006 (9:7 w III secie). Jedynie w ich pierwszym meczu jaki rozegrały w 2005 roku w Stambule planowo górą była Williams (6:1, 6:3).