WTA Budapeszt: Vinci i Medina w półfinale po obronie meczboli

Najwyżej rozstawiona Roberta Vinci (WTA 25) pokonała Zuzanę Kučovą (WTA 131) 4:6, 7:6(3), 6:3 i awansowała do półfinału turnieju Poli-Farbe Budapest Grand Prix rozgrywanego na kortach ziemnych w Budapeszcie. Odpadła rozstawiona z numerem drugim inna z Włoszek Sara Errani (WTA 35), która uległa Anabel Medinie (WTA 43) 6:4, 5:7, 0:3 i krecz.

28-letnia Vinci pozostaje w grze o trzeci tytuł w sezonie (Barcelona, 's-Hertogenbosch) i szósty w karierze. Dla 29-letniej Kučovej był to pierwszy ćwierćfinał w karierze. Medina poprawiła niekorzystny bilans spotkań z Errani na 2-3 i ciągle ma szansę na drugi tytuł w sezonie (Estoril) i 11. w karierze (dziewięć zdobyła na ceglanej mączce). Dla Errani był to piąty ćwierćfinał w sezonie i drugi przegrany (finał w Pattai oraz półfinały w Marbelli i Barcelonie).

Zarówno Vinci, jak i Medina broniły piłek meczowych. Włoszka przegrywała z Kučovą 4:6, 2:5 i miała 15-40 przy własnym podaniu, ale jej urozmaicony tenis z dużą ilością drop-szotów pozwolił jej odwrócić losy tej konfrontacji. W decydującym secie rozprawiła się ze Słowaczką w 28 minut. Medina przegrywała z Errani 4:6, 3:5, ale po obronie meczbola wygrała II seta, a w trzecim wygrała trzy gemy i Włoszka poddała mecz z powodu skurczy.

Kolejną rywalką Vinci będzie Zakopalová (WTA 36), z którą Włoszka legitymuje się bilansem spotkań 2-1, ale po raz ostatni grały ze sobą w lipcu 2006 roku w Palermo. Czeszka wygrała 10 pierwszych gemów z ćwierćfinalistką US Open 2009 Kateryną Bondarenko (WTA 102) i cały mecz 6:0, 6:4. W trwającym 59 minut spotkaniu 29-latka z Pragi wykorzystała pięć z dziewięciu break pointów oraz zdobyła 35 z 50 punktów przy własnym podaniu i osiągnęła drugi półfinał w sezonie (Hobart).

Medina o finał zmierzy się z Begu (WTA 77), która w 63 minuty rozbiła kwalifikantkę Estrellę Cabezę (WTA 199) 6:0, 6:3 broniąc cztery z pięciu break pointów i przegrywając tylko dziewięć piłek przy swoim premierowym podaniu. Rumunka, która w kwietniu dotarła do finału w Marbelli (po drodze pokonała Cabezę 7:5, 6:0), po raz pierwszy zmierzy się ze specjalistką od gry na kortach ziemnych Mediną.