ATP Cincinnati: Finał Đoković - Murray, kontuzja ramienia Berdycha

Lider rankingu Novak Đoković pokonał Tomáša Berdycha (ATP 9) 7:5 i krecz Czecha w półfinale turnieju Western & Southern Open rozgrywanego na kortach twardych w Cincinnati.

Bilans tegorocznych spotkań Serba to 57-1, 33-0 na kortach twardych i 31-0 w cyklu Masters 1000 (triumfował w Indian Wells, Miami, Madrycie, Rzymie i Montrealu). Jedynej porażki tenisista z Belgradu doznał w półfinale Rolanda Garrosa z rąk Rogera Federera. Đoković odniósł nad Berdychem siódme zwycięstwo w ósmym meczu (6-0 na kortach twardych), Czech jedyny raz górą był przed rokiem w drodze do finału Wimbledonu. Triumfator Australian Open 2008 i 2011 oraz Wimbledonu 2011 w niedzielę zagra o 10. tytuł w sezonie. Berdych zaliczył swój najlepszy start w Cincinnati (do tej pory jego najlepszym wynikiem był ćwierćfinał z 2009 roku). Był to szósty półfinał Czecha w cyklu Masters 1000 (jedyny finał osiągnął przed rokiem w Miami). Đoković w finale imprezy zagra po raz trzech, w 2008 i 2009 roku przegrał odpowiednio z Murrayem i Rogerem Federerem.

Đoković w I secie od 3:5 zdobył cztery gemy w dwóch ostatnich nie tracąc punktu. Po przegraniu seta Berdych podszedł do siatki i podziękował liderowi rankingu za grę tłumacząc się kontuzją ramienia. W finale Serb spotka się z Murrayem, który pokonując Mardy'ego Fisha wygrał swój 300. mecz w ATP World Tour. Bilans ich spotkań to 6-3 dla Serby, który wygrał oba ich tegoroczne pojedynki (finał Australian Open, półfinał w Rzymie). Będzie to ich drugie starcie w finale turnieju w Cincinnati, w 2008 roku po dwóch tie breakach górą był Szkot.