US Open: Pewne otwarcie Woźniackiej i Janković

Karolina Woźniacka pokonała Nurię Llagosterę (WTA 125) 6:3, 6:1 i awansowała do II rundy wielkoszlemowego US Open rozgrywanego na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Dunka, która w dwóch dużych turniejach podczas amerykańskiego lata (Toronto, Cincinnati) nie wygrała meczu, w ubiegłym tygodniu czwarty rok z rzędu zdobyła tytuł w New Haven i w sumie w swoim dorobku ma już 18 turniejowych triumfów (siedem w tym sezonie). 21-letnia Woźniacka przed dwoma laty na Flushing Meadows osiągnęła swój jedyny dotychczas wielkoszlemowy finał (przegrała z Kim Clijsters). Starsza o 10 lat Llagostera, która w 2005 roku osiągnęła 1/8 finału Rolanda Garrosa, ciągle pozostaje bez wygranego meczu w US Open (był to jej siódmy start).

Dwa pierwsze własne gemy serwisowe I seta Woźniacka rozstrzygnęła na swoją korzyść po grze na przewagi (w pierwszym wybrnęła z 0-30) serwując trzy asy (w całym meczu miała ich cztery). W czwartym gemie liderka rankingu przełamała rywalkę po grze na przewagi wykorzystując trzeciego break pointa (długą wymianę zwieńczyła kończącym forhendem). Piątego gema Dunka rozpoczęła od podwójnego błędu, ale zdobyła cztery kolejne punkty odwrotnym krosem bekhendowym podwyższając prowadzenie na 4:1. W szóstym gemie Llagostera odparła dwa break pointy przy 15-40 i bekhendem wzdłuż linii utrzymała podanie, ale Woźniacka do końca seta pewnie wygrywała swoje gemy.

W II secie finalistka US Open 2009 od 1:1 zdobyła pięć gemów z rzędu w czwartym broniąc break pointa. W siódmym gemie Llagostera obroniła trzy piłki meczowe, ale Woźniacka uzyskała czwartą i forhendowym minięciem wymusiła błąd Hiszpanki przy woleju. W trwającym 80 minut spotkaniu Dunka zapisała na swoje konto 22 kończące uderzenia oraz zdobyła 14 z 17 punktów przy siatce. Przy swoim pierwszym podaniu liderka rankingu przegrała jedynie siedem piłek, była za to nieskuteczna przy break pointach (cztery z 11).

Inna finalistka imprezy (2008)Janković (WTA 12) rozbiła Amerykankę Riske (WTA 117) 6:2, 6:0 wykorzystując pięć z 10 break pointów i zgarniając 20 z 25 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Serbka przed dwoma tygodniami zaliczyła finał w Cincinnati przegrywając jedynie z Marią Szarapową. Półfinalistka US Open 2009 Yanina Wickmayer (WTA 22) zwyciężyła Soranę Cîrsteę (WTA 94) 6:1, 7:5.