US Open: Serena nie ma litości, Petković skruszyła opór Zheng

Serena Williams (WTA 27) rozbiła Michaëllę Krajicek (WTA 183) 6:0, 6:1 i awansowała do III rundy wielkoszlemowego US Open rozgrywanego na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Serena potwierdza znakomitą dyspozycję, jaką osiągnęła tego lata. Do US Open przystąpiła z serią 12 kolejno wygranych meczów (wygrała turnieje w Stanford i Toronto, mecz II rundy z Samanthą Stosur w Cincinnati oddała walkowerem). W Nowym Jorku w dwóch meczach straciła tylko trzy gemy (w I rundzie 6:1, 6:1 z Bojaną Jovanovski). Ćwierćfinalistka Wimbledonu 2007 Krajicek nie przebrnęła kwalifikacji do sześciu kolejnych wielkoszlemowych turniejów. W US Open udało się jej dostać do głównej drabinki, ale nie miała nic do powiedzenia w meczu z mającą na swoim koncie 13 wielkoszlemowych tytułów Sereną. Młodsza z sióstr Williams wygrała siedem pierwszych gemów, broniąc jedynego break pointa w piątym gemie I seta (od równowagi posłała dwa asy). W II secie Krajicek jedyny raz utrzymała własne podanie, ale o 1:1 pięć kolejnych gemów padło łupem byłej liderki rankingu. To trzecie zwycięstwo Amerykanki nad Holenderką, w dwóch poprzednich meczach (oba w 2007 roku na kortach ziemnych) także nie straciła seta. O 1/8 finału Serena zagra z Wiktorią Azarenką (WTA 5) lub Giselą Dulko (WTA 57).

Petković (WTA 11) przegrywała z półfinalistką Wimbledonu 2008 i Australian Open 2010 Zheng (WTA 78) 3:6, 0:3, a w III secie przy 1:1 straciła podanie, by wygrać cały mecz 3:6, 6:3, 6:3. Niemka rozgrywa swój życiowy sezon, m.in. osiągnęła ćwierćfinał Australian Open i Rolanda Garrosa. Latem zawodniczka z Darmstadt, która 9 września skończy 24 lata, zaliczyła półfinał w Carlsbad i Cincinnati oraz ćwierćfinał w Toronto, a 8 sierpnia zadebiutowała w Top 10 rankingu. Kolejną jej rywalką będzie Roberta Vinci (WTA 20).

W III rundzie dojdzie do niespodziewanego pojedynku Hiszpanek Silvii Soler (WTA 141) z ćwierćfinalistką Rolanda Garrosa 2008 i Australian Open 2009 Carlą Suárez (WTA 76), która zwyciężyła pogromczynię Na Li Simonę Halep (WTA 53) 3:6, 6:2, 6:2 wykorzystując tylko sześć z 23 break pointów, ale sama oddała własne podanie trzy razy. Rywalką finalistki imprezy z 2008 roku Jeleny Janković (WTA 12) będzie Anastazja Pawluczenkowa (WTA 16), która wygrała z Chorwatką Petrą Martić (WTA 61) 6:4, 2:6, 6:4. Mistrzyni Rolanda Garrosa 2010 Francesca Schiavone (WTA 8) o 1/8 finału zagra z Chanelle Scheepers (WTA 81), która pokonała Niemkę Monę Barthel (WTA 99).