US Open: Nadal pokonał nieskutecznego Nalbandiana

Rozstawiony z numerem 2. Rafael Nadal (ATP 2) w 159 minut awansował do 1/8 finału. W III rundzie pokonał Argentyńczyka Davida Nalbandiana (ATP 76) 7:6(5), 6:1, 7:5 w ostatnim rozgrywanym w tym roku turnieju wielkoszlemowym w Nowym Jorku.

Był to szósty pojedynek tych tenisistów. W ostatnich meczach trzykrotnie górą był Hiszpan (w Barcelonie w 2009 roku walkower Davida), wcześniejsze dwa to popis gry Argentyńczyka (oba w 2007 roku, Nalbandian stracił w nich łącznie 7 gemów). Nadalowi nigdy nie grało się łatwo przeciw niemu, nawet jeśli wygrywał.

Spotkanie rozpoczęło się od pewnego zwycięstwa przy swoim serwisie Hiszpana, więcej walki było przy podaniu Argentyńczyka i wydawało się, że to on będzie przełamany jako pierwszy. W piątym gemie niespodziewanie David zaatakował. Wyszedł na 0:30, Nadal wyrównał, po czym popełnił dwa błędy, umieszczając piłkę w siatkę przy break poincie. Nie wytrzymał presji Argentyńczyk, kiedy serwował na seta, kończący forhend po linii dał Nadalowi szansę na odrobienie strat, Nalbandian zakończył gema podwójnym błędem serwisowym. Doszło do tie breaka, którego Hiszpan zakończył dobrym serwisem i zapisał set na swoje konto.

Drugi set pod dyktando tenisisty z Majorki, trzykrotnie przełamał swojego rywala. W trzeciej partii Nalbandian rozpoczął od przełamania, ale Nadal uzyskał błyskawicznego rebreaka. Dopiero w szóstym gemie pojawiły się dwie szanse na wyjście na prowadzenie dla Nadala. Wykorzystał ją mijając bezlitośnie Argentyńczyka przy siatce. Trzy gemy później serwował po mecz, zaczął się mylić i pozwolił rywalowi na odrobienie strat, popełniając podwójny błąd serwisowy. Nalbandian odżył, zaczął grać dużo lepiej, wszystko wskazywało na tie break, ale Nadal niespodziewanie przy podaniu przeciwnika zdobył trzy piłki z rzędu. Dwie pierwsze Argentyńczyk obronił, a przy trzecim... popełnił podwójny błąd serwisowy.

Choć Nalbandian kończył akcje dużo więcej razy od Nadala (36 wygranych bezpośrednio piłek, Hiszpan - 22), mylił się trzykrotnie częściej, zaliczył aż 60 niewymuszonych błędów, a także 7 podwójnych błędów serwisowych. Nadal dobrze serwował, zdobył 69 procent punktów po swoim pierwszym serwisie.

W następnej rundzie rywalem Rafaela Nadala będzie Gilles Müller (ATP 68), który w trzech setach odprawił Igora Kunicyna (ATP 62) 6:1, 6:4, 6:4. Luksemburczyk zaserwował aż 23 asy i zapisał na swoje konto 56 uderzeń kończących.