WTA Seul: Pierwszy finał Woskobojewej, Martínez zagra o pierwszy tytuł na korcie twardym

Galina Woskobojewa (WTA 82) pokonała Polonę Hercog (WTA 35) 6:1, 6:4 i awansowała do finału turnieju Hansol Korea Open rozgrywanego na kortach twardych w Seulu. O tytuł reprezentantka Kazachstanu zagra z Maríą José Martínez (WTA 36), która zwyciężyła Klárę Zakopalovą (WTA 43) 6:3, 6:2.

Dla 26-letniej Woskobojewej będzie to pierwszy finał w karierze, Martínez po raz pierwszy zagra o tytuł na korcie twardym. Hiszpanka w swoim dorobku ma pięć finałów (bilans 4-1), wszystkie osiągnęła na korcie ziemnym. Po przegraniu finału z Marią Kirilenko w swojej Barcelonie w 2008 roku sięgnęła po tytuły w Bogocie i Bastad (2009), Rzymie (2010) oraz w lipcu tego roku w Bad Gastein.

Martínez w pełnym przełamań meczu z Zakopalovą, dla której był to trzeci półfinał w sezonie, wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. Woskobojewa w starciu z Hercog po wygraniu I seta po 27 minutach w II partii przegrywała 1:4, a Słowenka miała nawet cztery piłki na prowadzenie 5:1. Reprezentantka Kazachstanu wygrała jednak pięć gemów z rzędu, a w całym meczu obroniła dziewięć z 10 break pointów i po 92 minutach zameldowała się w finale.

Mieszkająca w Moskwie Woskobojewa, która w tym sezonie wygrała trzy turnieje w deblu (Kuala Lumpur, Estoril, Bruksela), w lipcu w Baku zaliczyła swój pierwszy singlowy półfinał w WTA Tour. Dla 20-letniej Hercog był to czwarty półfinał w sezonie. W marcu w Monterrey Słowenka walkę o finał przegrała z najwyżej rozstawioną Jeleną Janković, a w lipcu tydzień po tygodniu zagrała w dwóch finałach. W Båstad sięgnęła po swój pierwszy tytuł w decydującym meczu pokonując Johannę Larsson, a w Palermo po wyeliminowaniu w półfinale turniejowej jedynki Flavii Pennetty w finale przegrała z Anabel Mediną.

Zakopalová wygrała dwa wcześniejsze spotkania ze specjalistką od gry serwis-wolej Martinez, oba po trzysetowych pojedynkach. 29-letnia Czeszka rozgrywa bardzo dobry sezon, w siedmiu turniejach doszła co najmniej do ćwierćfinału (bilans 3-4, półfinał w Hobart, Budapeszcie i teraz w Seulu). Tenisistka z Pragi w ubiegłym sezonie w imprezie tej zaliczyła swój 11. finał w cyklu WTA w decydującym meczu przegrywając z Alisą Klejbanową.

Woskobojewa i Martínez zagrają ze sobą po raz drugi, w 2008 roku w Atenach (ITF) tenisistka z Moskwy pokonała Hiszpankę 6:4, 4:6, 6:4.