WTA Tokio: Radwańska obroniła dwa setbole i w półfinale zagra z Azarenką

Agnieszka Radwańska (WTA 13) pokonała Kaię Kanepi (WTA 43) 6:2, 7:6(7) i awansowała do półfinału turnieju WTA w Toray Pan Pacific Open rozgrywanego na kortach twardych w Tokio.

Polka odniosła nad Estonką trzecie zwycięstwo bez straty seta i osiągnęła czwarty półfinał w sezonie. O drugi finał (w sierpniu wygrała turniej Carlsbad) zagra z Azarenką, z którą legitymuje się bilansem spotkań 2-5. Po raz ostatni grały ze sobą w marcu w Indian Wells i wówczas po dramatycznym boju w tie breaku III seta górą była Białorusinka, która wcześniej obroniła cztery piłki meczowe. Dla Kanepi, która w poprzedniej rundzie pomimo że popełniła ponad 60 niewymuszonych błędów wyeliminowała Woźniacką, był to pierwszy ćwierćfinał od lutego, gdy w Paryżu (hala) dotarła do półfinału przegrywając z Kim Clijsters.

Znana z bardzo dużych wahań trzykrotna ćwierćfinalistka Wielkiego Szlema Kanepi (Roland Garros 2008, Wimbledon i US Open 2010) zaprezentowała dwa tenisowe oblicza. W I secie wyrzucała najprostsze piłki i dopiero w jego końcówce pokazała, że drzemie w niej spory potencjał. W II partii 26-latka z Tallinna wytrzymywała mordercze wymiany, imponowała spokojem i konsekwencją, ograniczyła ilość niewymuszonych błędów i dopiero w końcówce tie breaka pogubiła się. Krakowianka z kolei od stanu 5:4, gdy serwowała po mecz i nie wykorzystała pierwszej piłki meczowej zagrała zbyt pasywnie i niewiele brakowało, a musiała by walczyć o zwycięstwo w III secie.

W gemie otwarcia I seta Radwańska przełamała rywalkę, a w drugim gemie odparła trzy break pointy. W trzecim gemie Estonka podwójnym błędem dała krakowiance dwa break pointy i już za pierwszym z nich (znakomita praca w defensywie i niepewnie się czująca Kanepi przestrzeliła smecza) podwyższyła na 3:0. Wiedząc, że set już jest stracony znana z bardzo nierównej gry 26-latka z Tallinna rozluźniła się i zagrała kilka ładnych piłek, w piątym i siódmym gemie wychodząc obronną ręką ze stanu 15-30. Serwująca przy 5:2 Radwańska nie wykorzystała trzech piłek setowych (dwie w efektowny sposób obroniła rywalka: wolej, kros forhendowy), obroniła break pointa wygrywającym serwisem i za czwartym setbolem zamknęła tę partię.

Dobrą grę z końcówki I seta Kanepi podtrzymała też w II partii, w której rozgorzała niesłychana walka. W czwartym gemie Estonka bekhendem wzdłuż linii uzyskała dwa break pointy. Pierwszego Radwańska obroniła firmową akcją drop-szot + lob, ale przy drugim głębokim bekhendem wymuszającym błąd 26-latka z Tallinna dopięła swego. W piątym gemie jeszcze jedna akcja drop-szot + lob dała krakowiance dwa break pointy na przełamanie powrotne, które stało się faktem, gdy Polka ładną wymianę zwieńczyła bekhendowym wolejem. W szóstym gemie Agnieszka od 15-30 zdobyła trzy punkty i wyrównała stan seta na 3:3. W siódmym gemie mimo drobnych problemów (od 40-15 przegrała dwie piłki) Kanepi utrzymała podanie kończąc bekhendem wzdłuż linii. W ósmym gemie Radwańska ponownie wybrnęła z 15-30, tym razem po grze na przewagi, a w dziewiątym gemie korzystając z kilku prostych błędów rywalki zaliczyła przełamanie. W 10. gemie Polka obroniła dwa break pointy (kapitalne minięcie bekhendowe po krosie, kombinacja odwrotnego krosa forhendowego i woleja) i uzyskała piłkę meczową, ale nie pomógł jej drugi serwis i rywalka z Tallinna odparła ją forhendem wzdłuż linii. Bekhendowy return dał Estonce trzeciego break pointa i zamieniła go na przełamanie długą wymianę wieńcząc smeczem.

W 11. gemie Kanepi prowadziła 30-0, ale popełniła całą serię prostych błędów i Radwańska po raz drugi serwowała po zwycięstwo. Krakowianka tak jak rywalka oddała gema ze stanu 30-0 w końcówce robiąc podwójny błąd i wyrzucając forhend. W tie breaku Polka prowadziła 5-2, ale wygrywający serwis, forhend, wolej i głęboki return wymuszający błąd dały Estonce piłkę setową. Agnieszka błysnęła bardzo dobrą defensywą, zagrała wysokiego loba, przeszła do kontrnatarcia bekhendem wzdłuż linii i 26-latka z Tallinna wyrzuciła forhend. Szczęśliwy forhend po taśmie dał Kanepi drugiego setbola, ale Radwańską w tym razem uratował serwis. Dwa proste błędy forhendowe Estonce zapewniły Polce zwycięstwo.