WTA Osaka: Pewne otwarcie Bartoli, dwusetowy maraton Tanasugarn

Rozstawiona z numerem drugim Marion Bartoli (WTA 11) pokonała Melindę Czink (WTA 144) 6:2, 6:2 i awansowała do II rundy turnieju HP Japan Open rozgrywanego na kortach twardych w Osace.

Francuzka walczy o prawo gry w kończących sezon Mistrzostwach WTA. W najnowszym notowaniu zliczającego wyniku z tego sezonu rankingu Race zajmuje ona 10. miejsce i do ósmej Radwańskiej traci 485 punktów. Mieszkająca w Genewie 27-latka, która w tym sezonie osiągnęła półfinał Rolanda Garrosa i ćwierćfinał Wimbledonu, odniosła nad starszą o dwa lata Węgierką trzecie zwycięstwo (dwa poprzednie ich spotkania odbyły się w 2009 roku). W trwającym 86 minut spotkaniu Bartoli wykorzystała pięć z 14 break pointów oraz zdobyła 20 z 26 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 16 z 22 przy drugim serwisie rywalki.

Broniąca tytułu Tanasugarn (WTA 84) pokonała rozstawioną z numerem ósmym McHale (WTA 42) 6:3, 7:5 zamieniając na przełamanie siedem z 21 szans i broniąc sześć z 10 break pointów. Mecz trwał dwie godziny i trzy minuty. 34-letnia reprezentantka Tajlandii, która w 2008 roku osiągnęła ćwierćfinał Wimbledonu, przed rokiem w Osace zdobyła swój czwarty tytuł w najstarszym finale w cyklu WTA pokonując Kimiko Date-Krumm. Turniejowa siódemka Chanelle Scheepers (WTA 37), która w ubiegłym miesiącu w Kantonie zdobyła swój pierwszy tytuł, zwyciężyła Ałłę Kudriawcewą (WTA 102) 6:2, 6:2 i wyrównała stan pojedynków z Rosjanką na 3-3.

Najwyżej rozstawiona została mistrzyni US Open Samantha Stosur (WTA 6), która w 2009 roku w Osace zdobyła swój pierwszy tytuł. Australijka, która ostatnio w Tokio i Pekinie dwukrotnie przegrała z Marią Kirilenko, w I rundzie zagra z reprezentantką gospodarzy Noppawan Lertcheewakarn (WTA 168). 27-latka z Gold Coast jest już pewna gry w Mistrzostwach WTA w Stambule (25-30 października).