ATP Sydney: Zwycięstwo Kubota, triumfator US Open na drodze do ćwierćfinału

Łukasz Kubot (ATP 58) pokonując 7:6(4), 7:5 Ivana Dodiga (ATP 36) w I rundzie turnieju w Sydney odniósł premierowe zwycięstwo w tegorocznym głównym cyklu. Reprezentant Polski o ćwierćfinał zagra z triumfatorem US Open 2009, Juanem Martínem del Potro (ATP 11).

Rafał Smoliński

Kubot po raz drugi w karierze zwyciężył młodszego od siebie o dwa lata Dodiga. Pierwszy raz obaj tenisiści zmierzyli się ze sobą w 2007 roku podczas turnieju ATP Challenger Tour w Sarajewie. Lubinianin rozstrzygnął tamtą partię na swoją korzyść w trzech setach.

Poniedziałkowy pojedynek Kubota z Dodigiem trwał godzinę i 52 minuty, a obaj tenisiści nie byli początkowo w stanie wypracować sobie dogodnych okazji na przełamanie. Jako pierwszy szansę do skończenia premierowej odsłony miał w 10. gemie 27-letni reprezentant Chorwacji, ale numer 1 polskiego tenisa obronił obie piłki setowe.

W kolejnym gemie trzech break pointów nie wykorzystał lubinianin i o losach seta zadecydował tie break. Tenisową dogrywkę Kubot rozpoczął bardzo pewnie, a na pierwszą zmianę stron schodził z prowadzeniem 5-1. Trzy następne piłki padły co prawda łupem Dodiga, ale był on już całkowicie bezradny przy kolejnych dwóch podaniach Polaka.

Chorwat zdecydowanie lepiej rozpoczął drugą odsłonę poniedziałkowego pojedynku. Trzy własne gemy serwisowe rozstrzygnął na swoją korzyść bez straty punktu, a przy podaniu Kubota zdołał wypracować dwie okazje na breaka. Dodig przełamał serwis lubinianina w siódmym gemie, ale odpowiedź reprezentanta Polski była błyskawiczna. Kubot najpierw wyrównał stan seta, a następnie zdobył w 12. gemie decydującego o zwycięstwie breaka.

Apia International Sydney, Sydney (Australia)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 434,25 tys. dol.