ATP Rotterdam: Federer i Dawidienko uzupełnili stawkę półfinalistów

Roger Federer (ATP 3) oraz Nikołaj Dawidienko (ATP 49) zmierzą się w półfinałowym pojedynku turnieju ABN AMRO World Tennis Tournament rozgrywanego w Rotterdamie.

W ćwierćfinałowym pojedynku Federera z Jarkko Nieminenem faworyt był tylko jeden. Szwajcar, prowadzący w rywalizacji z Finem 12-0, ponownie okazał się lepszy, jednak oba sety dostarczyły w końcówce niemało emocji.

W I partii obaj tenisiści skutecznie utrzymywali podania aż do stanu 5:5, kiedy to Federer zdołał przełamać rywala mimo prowadzenia Fina 40-0. Jak się okazało, było to pierwsze i ostatnie przełamanie w spotkaniu. 16-krotny mistrz turniejów wielkoszlemowych chwilę później zamknął seta wynikiem 7:5, a w II partii wygrał w tie-breaku 7-2. W całym meczu Federer wygrał aż 86 procent piłek po trafionym pierwszym serwisie, które poparł ośmioma asami.

W półfinale Szwajcar zmierzy się z Nikołajem Dawidienką, który niespodziewanie pokonał Richarda Gasqueta. Rosjanin w pierwszym secie przegrywał już 2:5, żeby ostatecznie wyjść na prostą i wygrać 7:5. W drugim secie tenisiści walczyli gem za gem do stanu 3:3, kiedy to Dawidienko odskoczył rywalowi na 4:3 z przewagą przełamania, a w dziewiątym gemie ponownie zdobył breaka i zakończył spotkanie wynikiem 6:3.

Półfinałowe spotkanie Federera i Dawidienki będzie 19. odsłoną ich rywalizacji, a szwajcarski tenisista prowadzi w niej 16-2 (jedyne dwie porażki poniósł w kończących sezon mistrzostwach w 2010 roku oraz miesiąc później w katarskiej Ad-Dausze).

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia) ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1,2075 mln euro piątek, 17 lutego

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 1) - Jarkko Nieminen (Finlandia) 7:5, 7:6(2) Nikołaj Dawidienko (Rosja) - Richard Gasquet (Francja, 5) 7:5, 6:3