WTA Dauha: Bartoli przegrała z kontuzją, Stosur powalczy o czwarty tytuł

Samantha Stosur (WTA 7) pokonała Marion Bartoli (WTA 5) 6:3 i krecz Francuzki i awansowała do finału turnieju Qatar Total Open rozgrywanego na kortach twardych w Dausze (Katar).

Australijska mistrzyni US Open 2011, która sezon rozpoczęła fatalnie (w trzech turniejach na własnym kontynencie wygrała tylko jeden mecz, m.in. odpadła w I rundzie Australian Open) wyrównała stan spotkań z Francuzką na 3-3 i osiągnęła 14. finał w karierze (bilans 3-10). W niedzielnym finale zmierzy się z Agnieszką Radwańską (WTA 6) lub liderką rankingu Wiktorią Azarenką. Stosur w Dausze gra dopiero po raz drugi, w 2005 roku przeszła kwalifikacje i w I rundzie przegrała z Japonką Ai Sugiyamą. Dla Bartoli był to drugi półfinał w sezonie, w ubiegłym tygodniu w hali Pierre de Coubertina w Paryżu dotarła do finału przegrywając z Andżeliką Kerber. Francuzka po raz drugi z rzędu walczyła w Dausze o finał, w ubiegłym sezonie w meczu z Karoliną Woźniacką zdobyła dwa gemy.

W gemie otwarcia I seta Stosur zniwelowała trzy break pointy (jednego asem). W drugim gemie Bartoli od 40-15 straciła dwa punkty, lecz serwis dał jej pewne kolejne dwa. Po utrzymaniu podania na sucho (świetny forhend i bekhend), w czwartym gemie Australijka ostrym returnem wymuszającym błąd uzyskała szansę na przełamanie, lecz zmarnowała ją wyrzucając bekhendowego slajsa. Pięknym bekhendem (oczywiście oburęcznym) Bartoli uzyskała dwa break pointy w piątym gemie i pierwsza wiktoria tenisistki returnującej stała się faktem, gdy forhend mistrzyni US Open 2011 wylądował poza kortem. Dwoma podwójnymi błędami finalistka Wimbledonu 2007 dała Stosur trzy szanse na natychmiastowe odrobienie straty, do którego doszło za sprawą forhendowego ataku Australijki. Ładną akcją sfinalizowaną forhendem tenisistka z Gold Coast przełamała Bartoli w ósmym gemie (Francuzka roztrwoniła prowadzenie 40-15). W dziewiątym gemie Stosur przy 40-0 zmarnowała trzy meczbole, lecz akcją wygrywający serwis + forhend i asem zdobyła czwartego gema z rzędu i przypieczętowała zwycięstwo w I secie.

W gemie otwarcia II seta Stosur uzyskała dwa break pointy i Bartoli po obronie pierwszego poprosiła o konsultację medyczną, a po chwili z powodu problemów z prawą łydką poddała mecz. W ciągu 49 minut gry Stosur zanotowała 20 kończących uderzeń przy 17 niewymuszonych błędach. Australijka zaserwowała trzy asy oraz wykorzystała dwa z pięciu break pointów.

Qatar Ladies Open, Ad-Dauha (Katar)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,1684 mln dolarów
sobota, 18 lutego

półfinał gry pojedynczej:

Samantha Stosur (Australia, 3) - Marion Bartoli (Francja, 5) 6:3 i krecz (kontuzja prawej łydki)