ATP Indian Wells: Klasyk dla Federera

Roger Federer (ATP 3) pokonała Rafaela Nadala (ATP 2) 6:3, 6:4 i awansował do finału turnieju BNP Paribas Open rozgrywanego na kortach twardych w Indian Wells. Nie przed godz. 21 naszego czasu w niedzielę finał, rywalem John Isner.

Tenisiści długo musieli czekać aż przestanie padać deszcz, ale w końcu wyszli na kort i Szwajcar poprawił bilans ich spotkań na 10-18. Był to ich 13. mecz w cyklu Masters 1000 (bilans 9-4 dla Hiszpana), ale w Indian Wells zmierzyli się ze sobą po raz pierwszy. Bilans tegorocznych spotkań Federera to 21-2. Jest on niezwyciężony od 15 spotkań i powalczy o trzeci kolejny tytuł (Rotterdam, Dubaj). W finale zagra z Johnem Isnerem (ATP 11), który pokonał go w lutym w Pucharze Davisa. Wcześniej w walce o finał Australian Open przegrał z Nadalem. Szwajcar od czasu porażki w półfinale US Open 2011 wygrał 38 z 40 meczów.

W gemie otwarcia I seta Federer wrócił z 15-40, a w trzecim od 0-30 zdobył cztery punkty. Wcześniej w drugim gemie Szwajcar przełamał odwiecznego rywala i prowadził 3:0. Hiszpan otrząsnął się i wyrównał na 3:3, ale trzy kolejne gemy padły łupem Federera, który dwukrotnie utrzymał podanie bez straty punktu. II seta od utrzymania podania na sucho rozpoczął tenisista z Majorki, ale w trzecim gemie oddał serwis do zera. W piątym gemie Nadal wrócił z 15-40, jednak do końca spotkania nie był w stanie postawić pod ścianą urodzonego w Bazylei rywala, co więcej sam jeszcze raz dał się przełamać w siódmym gemie. Hiszpan wierzył do końca i zbliżył się z 2:5 na 4:5. W 10. gemie Federer od 15-30 zdobył dwa punkty, gdy nagle deszcz przerwał spotkanie (już po raz drugi, wcześniej w drugim gemie II seta). Przerwa nie zdeprymowała Szwajcara, który po wznowieniu gry zakończył mecz wspaniałym serwisem. W trwającym jedną godzinę i 31 minut spotkaniu urodzony w Bazylei 30-latek posłał sześć asów, wykorzystał cztery z sześciu break pointów oraz zapisał na swoje konto 29 kończących uderzeń. Dla Federera to 251. wygrany mecz w cyklu Masters 1000.

Federer powalczy o swój czwarty tytuł w Indian Wells (2004-2006) i 19. w cyklu Masters 1000, co pozwoliło by mu wyrównać osiągnięcie Nadala. Hiszpan miał szansę na czwarty finał w tej imprezie, triumfował w 2007 i 2009 roku, a w ubiegłym sezonie przegrał w finale z Novak Djokoviciem. Łączny bilans finałów Federera w ATP World Tour to 72-30. Szwajcar z Isnerem grał do tej pory trzy razy i dwukrotnie był górą. 26-letni Amerykanin, który w poniedziałek zadebiutuje w Top 10 rankingu, osiągnął pierwszy finał w cyklu Masters 1000 i powalczy o trzeci w karierze tytuł (bilans finałów 3-5).