WTA Dallas: Siódmy tytuł Vinci

Roberta Vinci (WTA 23) pokonała Jelenę Janković (WTA 34) 7:5, 6:3 i wygrała turniej Texas Tennis Open na kortach twardych w Dallas.

Vinci, która będzie rywalką Urszuli Radwańskiej w I rundzie rozpoczynającego się w poniedziałek wielkoszlemowego US Open, podczas tegorocznego amerykańskiego lata rozbiła dwie Serbki w stosunku 6:0, 6:0 - w Montrealu Anę Ivanović i w Dallas w półfinale Bojanę Jovanovski. W meczu z Jeleną Janković Włoszka obroniła osiem z 11 break pointów, a sama wykorzystała pięć z 10 szans na przełamanie i zdobyła siódmy tytuł w karierze (bilans finałów 7-1).

W I secie Janković prowadziła 3:1, ale Vinci odrobiła stratę przełamania w szóstym gemie. W dziewiątym gemie Serbka ponownie odebrała podanie Włoszce, ale od 4:5 przegrała trzy kolejne gemy, w 12. nie wykorzystując trzech piłek (miała 40-15 i jeszcze jedną przewagę) na doprowadzenie do tie breaka. W II partii to Vinci szybko uzyskała przełamanie i prowadziła 3:0. Janković wyrównała na 3:3, ale trzy kolejne gemy powędrowały na konto Włoszki, która po dwóch godzinach i jednej minucie (w całym meczu było 11 gemów granych na przewagi) zażartej walki mogła świętować triumf.

Była liderka rankingu Janković po serii fatalnych występów (w siedmiu turniejach wygrała w sumie jeden mecz) spadła na najniższe miejsce w rankingu od maja 2006 roku. Serbka, która wygrała trzy poprzednie mecze z Vinci, ostatni tytuł (ma ich 12) wywalczyła w marcu 2010 roku, gdy triumfowała w Indian Wells. Był to jej 28. finał w karierze. Podbudowana udanym startem w Dallas Janković przystąpi do rozpoczynającego się w poniedziałek US Open, w którym grała w finale w 2008 roku.