US Open: Niełatwa przeprawa Kvitovej, pewny awans Szarapowej, porażka Petković

Mistrzyni z 2006 roku Maria Szarapowa pokonała Melindę Czink 6:2, 6:2 w I rundzie US Open. Nie bez problemów swój pierwszy mecz wygrała Petra Kvitova. Tak jak Gorges i Lisicka odpadła Petković.

Dla Szarapowej (WTA 3) był to pierwszy mecz od czasu finału olimpijskiego, w którym urwała jednego gema Serenie Williams. Rosjanka w 2006 roku w Nowym Jorku zdobyła swój drugi z czterech wielkoszlemowych tytułów (pierwszy to Wimbledon 2004, trzeci Australian Open 2008, a czwarty Roland Garros 2012). Była liderka rankingu pokonując Czink (WTA 88) wygrała 45. mecz w sezonie (bilans 45-7). Poza triumfem w Paryżu wygrała jeszcze turnieje w Stuttgarcie i Rzymie.

Od stanu 2:2 w I secie Rosjanka zdobyła siedem gemów z rzędu. W II partii prowadziła 3:0 i 40-15, gdy przytrafiła się jej chwila dekoncentracji. Robiąc cztery proste błędy jedyny raz w meczu dała się przełamać. Od 3:2 nie przegrała już gema i po 67 minutach znalazła się w II rundzie. Szarapowa wygrała bezpośrednio 24 piłki robiąc przy tym 16 niewymuszonych błędów. Przy swoim pierwszym podaniu oddała rywalce tylko pięć punktów. Kolejną jej rywalką będzie Lourdes Domínguez (WTA 78), która pokonała Sesil Karatanczewą (WTA 84) 6:4, 6:1.

Kvitová (WTA 5) pokonała Polonę Hercog (WTA 65) 7:6(6), 6:1. W I secie zawodniczki przełamały się po razie, a w nerwowym tie breaku Czeszka nie wykorzystała dwóch setboli przy 6-4, by następnie nic sobie z tego nie robiąc zdobyć dwa kolejne punkty. O losach II seta przesądził piąty gem, w którym mistrzyni Wimbledonu 2011 obroniła trzy break pointy i efektowną akcją serwis + bekhend wyszła na prowadzenie 4:1. Kvitová mecz zakończyła w siódmym gemie serwując jedynego asa. W ciągu 94 minut Czeszka, która tego lata wygrała turnieje w Montrealu i w ubiegłym tygodniu w New Haven (tym samym została triumfatorką cyklu US Open Series), zapisała na swoje konto 22 kończące uderzenia i 26 niewymuszonych błędów.

W II rundzie jest też rodaczka Kvitovej Lucie Šafářová (WTA 17), która pokonała amerykańską ćwierćfinalistkę US Open 2009 Melanie Oudin (WTA 107) 6:4, 6:0. Nowego Jorku nie podbije za to inna Czeszka Iveta Benešová (WTA 63), która uległa Simonie Halep (WTA 53) 5:7, 6:7(5) nie wykorzystując prowadzenia 4:1 i piłki setowej w I secie.

Los Sabiny Lisickiej i Julii Görges podzieliła trzecia z Niemek, ubiegłoroczna ćwierćfinalistka imprezy Andrea Petković (WTA 37), która przegrała z Rominą Oprandi (WTA 56) 2:6, 5:7. Ambitna pogoń w II secie wracającą po kontuzji kostki urodzoną w Darmstadt 24-latkę (z 3:5 wyrównała na 5:5 po obronie dwóch piłek meczowych) kosztowała zbyt wiele sił i przegrała dwa decydujące gemy.