Finały ATP World Tour: Del Potro liczy na powtórkę z Bazylei w walce o półfinał

W sobotę odbędą się ostatnie mecze fazy grupowej Finałów ATP World Tour. Pewny już gry w półfinale Roger Federer zagra z Juanem Martinem del Potro, a David Ferrer zmierzy się z Janko Tipsareviciem.

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Juan Martín del Potro (Argentyna, 6)

Roger Federer w tym tygodniu wygrał 40. i 41. mecz w Finałach ATP World Tour (wcześniej z 39 zwycięstwami współdzielił rekord z Ivanem Lendlem). Szwajcar w hali O2 w Londynie wygrał 12 kolejnych spotkań (w 2009 roku w półfinale pokonał go Nikołaj Dawidienko). Urodzony w Bazylei 31-latek może zostać trzecim tenisistą, który wygra imprezę wieńczącą sezon trzy razy z rzędu - po Ilie Nastase (1971-1973) i Ivanie Lendlu (1985-1987). Federer w Masters gra po raz 11. i tylko raz nie wyszedł z grupy (2008). Szwajcar po raz pierwszy od 2006 roku (rekordowe 92 meczowe zwycięstwa), a w sumie po raz piąty w karierze, zakończy sezon z ponad 70 wygranymi meczami.

Dla Juana Martína del Potro sezon 2012 jest rekordowy pod względem liczby wygranych meczów (64, do tej pory najlepszy był dla niego rok 2009 - 54). Argentyńczyk wygrał 12 z ostatnich 14 spotkań - ubiegłym tygodniu w Paryżu przegrał z Michaelem Llodrą, a w Londynie we wtorek pokonał go David Ferrer. Mistrz US Open 2009 w Masters uczestniczy po raz trzeci - w 2008 roku zakończył zmagania po fazie grupowej, a przed trzema laty awansował aż do finału, w którym uległ Nikołajowi Dawidience. Federer, który ma szansę na siódmy triumf w Finałach ATP World Tour, wygrał z Del Potro sześć z siedmiu tegorocznych spotkań. Argentyńczyk był górą w ich ostatnim pojedynku - w wielkim finale w Bazylei. Niezwykle emocjonujące było ich starcie w półfinale igrzysk olimpijskich zakończone wynikiem 19:17 w III secie dla Szwajcara. Obaj tenisiści z Londynu wrócili z medalem - Federer ze srebrnym, a Del Potro z brązowym. Bilans spotkań Rogera Federera z Juanem Martinem del Potro:

2012 Bazylea finał Juan Martín del Potro 6:4, 6:7, 7:6

David Ferrer (Hiszpania, 4) - Janko Tipsarević (Serbia, 8)

David Ferrer w tym sezonie wywalczył najwięcej tytułów spośród wszystkich tenisistów (siedem). W czwartek Federer przerwał jego serię 11. z rzędu wygranych spotkań. Hiszpan w tym sezonie wygrał co najmniej 30 meczów na korcie ziemnym (32) i twardym (30) i dokonał tego jako pierwszy tenisista od czasu jego rodaka Rafaela Nadala (pięć lat temu tenisista z Majorki wygrał po 31 meczów obu nawierzchniach). Ferrer w ubiegłym tygodniu w Paryżu wywalczył pierwszy w karierze tytuł w cyklu Masters 1000.

Debiutujący w Finałach ATP World Tour w roli pełnoprawnego uczestnika Janko Tipsarević zdołał urwać po cztery gemy Federerowi i Ferrerowi. Serb, który w tym sezonie zdobył tytuł w Stuttgarcie oraz wystąpił w dwóch półfinałach w Masters 1000, nie ma już żadnych szans na awans do półfinału. Ferrer w imprezie wieńczącej sezon gra po raz czwarty - jego najlepszy wynik to finał z 2007 roku, gdy turniej odbywał się w Szanghaju. W tym sezonie Ferrer i Tipsarević stworzyli pasjonujące widowisko w ćwierćfinale US Open. Hiszpan wrócił z 1:4 w V secie i zwyciężył po po czterech godzinach i 31 minutach walki. Tipsarević jedyny raz lepszy był w I rundzie turnieju olimpijskiego w Pekinie w 2008 roku. Bilans spotkań Davida Ferrera z Janko Tipsareviciem:

2007 Indian Wells III runda David Ferrer 6:1, 6:3
2008 Monte Carlo III runda David Ferrer 6:4, 6:0
2008 Igrzyska Olimpijskie I runda Janko Tipsarević 7:6, 6:2
2012 US Open ćwierćfinał David Ferrer 6:3, 6:7, 2:6, 6:3, 7:6

AWANS DO PÓŁFINAŁU - MOŻLIWE ROZSTRZYGNIĘCIA W GRUPIE B SINGLA

1) Federer i Ferrer wygrywają sobotnie mecze - Szwajcar zwycięzcą grupy, Hiszpan kwalifikuje się z drugiego miejsca.

2) Federer i Tipsarević odnoszą zwycięstwa w ostatnich meczach - Szwajcar wygrywa grupę, z drugiego miejsca awansuje Del Potro.

3) Del Potro i Tipsarević triumfują w sobotnich spotkaniach - Argentyńczyk przechodzi dalej z pierwszego, a Federer z drugiego miejsca.

4) Del Potro i Ferrer wygrywają ostatnie mecze bez straty seta - Argentyńczyk najlepszy w grupie, Szwajcar zajmuje drugie miejsce.

5) Del Potro pokonuje Federera w dwóch setach, Ferrer wygrywa z Tipsareviciem w trzech partiach - Argentyńczyk zwycięzcą grupy, Szwajcar wychodzi z drugiego miejsca.

6) Del Potro zwycięża Federera w trzech setach, Ferrer nie traci seta w meczu z Tipsareviciem - Szwajcar pierwszy, a Argentyńczyk drugi w grupie.

7) Del Potro i Ferrer wygrywają ostatnie mecze w trzech setach - awansują Federer i Argentyńczyk, odpowiednio z pierwszego i drugiego miejsca.

Sesję dzienną rozpoczną mistrzowie US Open i złoci medaliści olimpijscy z Londynu Bob i Mike Bryanowie oraz triumfatorzy Australian Open Leander Paes i Radek Stepanek. Na otwarcie sesji wieczornej Hiszpanie Marcel Granollers i Marc Lopez zagrają z Aisamem-ul-Haq Qureshim i Jeanem-Julienem Rojerem.

AWANS DO PÓŁFINAŁU - MOŻLIWE ROZSTRZYGNIĘCIA W GRUPIE A DEBLA

1) Bryanowie oraz Qureshi i Rojer wygrywają w sobotę - Amerykanie zajmują pierwsze miejsce, a Paes i Stepanek drugie.

2) Paes i Stepanek pokonują Bryanów, a Granollers i Lopez Qureshiego i Rojera - Hindus i Czech wygrywają grupę, a Hiszpanie wychodzą z drugiego miejsca.

3) Paes i Stepanek oraz Qureshi i Rojer wygrywają w sobotę - Hindus i Czech najlepsi w grupie, a z drugiego miejsca awansują Bob i Mike Bryanowie.

4) Bryanowie oraz Granollers i Lopez w sobotę zwyciężają bez straty seta - Amerykanie awansują z pierwszego miejsca, a drugie zajmują Paes i Stepanek.

5) Bryanowie pokonują Paesa i Stepanka w dwóch setach, a Granollers i Lopez wygrywają z Qureshim i Rojerem w trzech partiach - awansują Amerykanie oraz Hindus i Czech, odpowiednio z pierwszego i drugiego miejsca.

6) Bryanowie lepsi od Paesa i Stepanka w trzech setach, a Granollers i Lopez od Qureshiego i Rojera w dwóch partiach - zwycięzcami grupy Hindus i Czech, drugie miejsce dla Amerykanów.

7). Bryanowie oraz Granollers i Lopez wygrywają ostatnie mecze w trzech setach - Paes i Stepanek triumfują w grupie, a amerykańscy bliźniacy wychodzą z drugiego miejsca.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)