ATP Vina del Mar: Zwycięstwo Rafaela Nadala, król kortów ziemnych powrócił

Po 222 dniach przerwy Rafael Nadal powrócił do rozgrywek cyklu ATP. Hiszpan w pierwszym pojedynku po przerwie spowodowanej urazem kolana pokonał w Vina del Mar 6:3, 6:2 Federico Delbonisa.

Robert Pałuba

Rafael Nadal na korcie pojawił się już we wtorek, kiedy w parze z Juanem Monaco zainaugurował występ w turnieju gry podwójnej w chilijskim kurorcie. Hiszpan wypowiadał się jednak po pojedynku w jasnym tonie: prawdziwy sprawdzian nadejdzie w środę.

Spotkanie z Federico Delbonisem miało standardowy przebieg, nie różniło się znacząco od innych zwycięstw Majorkanina ze znacznie niżej notowanymi rywalami na swojej ulubionej nawierzchni. Po słabym starcie (Nadal oddał serwis w gemie otwarcia), mistrz 11 turniejów wielkoszlemowych wygrał 10 z kolejnych 11 gemów, kontrolując przebieg pojedynku.

Sam mecz jednocześnie odpowiedział i nie odpowiedział na wiele pytań. W ciągu siedmiu miesięcy Hiszpan nie zapomniał jak gra się w tenisa, dobrze funkcjonował jego serwis, a po wolnym starcie więcej mocy zyskały jego uderzenia z głębi kortu i kilkukrotnie można było ujrzeć w akcji firmowy forhend Rafy. W oczy rzucało się także, że Nadal wyraźnie oszczędzał kolano, często nie ruszał do piłek, które zdawały się być w jego zasięgu. Nic nie wiadomo jednak o dyspozycji stricte tenisowej, bowiem rywal, który nigdy nie zameldował się w pierwszej setce zawodowego rankingu, nie jest miarodajnym wyzwaniem dla tenisisty formatu Nadala w choćby przeciętnej formie.

Kluczowy dla losów spotkania był ósmy gem pierwszej partii. Przy prowadzeniu 4:3 i maratońskim gemie, Hiszpan przełamał podanie Delbonisa i po chwili zamknął seta przy własnym serwisie. Po błyskawicznym starcie w drugiej odsłonie i wysunięciu się na 4:0, losy spotkania były już przesądzone. Pięć gemów później Nadal zakończył pojedynek wynikiem 6:3, 6:2, wykorzystując drugą piłkę meczową.

- Czuję się dobrze. Jestem niezwykle szczęśliwy, że powróciłem do rozgrywek, a to był dla mnie ważny wieczór - mówił Nadal w pomeczowym wywiadzie, jeszcze na korcie. - Jestem zadowolony ze zwycięstwa, Delbonis postawił trudne warunki i był wymagającym rywalem - dodał Hiszpan.

Już w pierwszym pojedynku z imprezą pożegnał się deblowy partner Nadala, rozstawiony z numerem drugim Juan Mónaco, który był obrońcą tytułu. Kolejnym przeciwnikiem hiszpańskiego tenisisty będzie zwycięzca konfrontacji między Albertem Montañésem i Danielem Gimeno.