ATP Delray Beach: Awans Johna Isnera, niesamowity comeback Ernestsa Gulbisa

John Isner awansował do ćwierćfinału turnieju ATP w Delray Beach pokonując Go Soedę. W 1/4 jest też Tommy Haas, natomiast niemal niemożliwej sztuki w meczu z Samem Querreyem dokonał Ernests Gulbis.

Marcin Motyka

Po dniu przerwy spowodowanej opadami deszczu tenisiści mogli wznowić rywalizację w turnieju ATP w Delray Beach. Miejscowych fanów nie zawiódł John Isner, pokonując 7:6(2), 6:2 Go Soedę.

Najlepszy obecnie amerykański tenisista pojedynek z Japończykiem rozpoczął bardzo spokojnie. Soeda w piątym gemie był bardzo blisko wykorzystania przeciętnej postawy rywala, lecz w gemie piątym zmarnował dwie piłki na przełamanie. Wraz z trwaniem spotkania na korcie uwidoczniała się przewaga Isnera. Tenisista z Japonii zdołał doprowadzić do tie breaka, ale był w nim bezradny wobec dobrej gry przeciwnika.

Druga odsłona to całkowita dominacja 27-latka z Greensboro, który nie miał problemów przy własnym podaniu oraz pokusił się o dwa przełamania. W walce o półfinał popularny Big John zmierzy się z mistrzem sprzed roku, Kevinem Andersonem.

Obrońca tytułu wygrał w trzech setach z Yen-Hsunem Lu. Po znakomitej pierwszej partii, w ktorej Afrykaner przegrał zaledwie dwie piłki przy swoim serwisie, w drugiej dopadł go kryzys, co bezwzględnie wykorzystał Tajwańczyk dwukrotnie przełamując rywala i wygrywając tego seta 6:3.

W decydującym secie górą okazał się tenisista z RPA, który w gemie otwarcia obronił dwa break pointy, a w czwartym pokusił się o przełamanie. Azjata miał jeszcze szansę na powrót do meczu. W gemie numer dziewięć zmarnował piłkę na przełamanie, następnie cudownym wolejem obronił premierowego meczbola, ale przy drugim nie miał już nic do powiedzenia.

Niezwykłego wyczynu dokonał Ernests Gulbis. Łotysz 6:4, 4:6, 7:6(4) pokonał Sama Querreya, mimo że w decydującym secie przegrywał 0:4. O losach dwóch początkowych setów decydowało jedno przełamanie, ale decydująca partia przyniosła wielkie emocje.

Trzecia odsłona wyśmienicie rozpoczęła się dla turniejowej "trójki". Amerykanin w gemie otwarcia odebrał serwis Gulbisowi, którego ta sytuacja tak rozwścieczyła, że połamał rakietę. Po chwili frustracja łotewskiego zawodnika sięgnęła zenitu, bowiem znów stracił serwis i przegrywał już 0:4.

Gdy wydawało się, że mecz jest rozstrzygnięty mistrz tej imprezy z 2010 roku zabrał się za odrabianie strat. 24-latek z Rygi w szóstym gemie zniwelował jednego breaka, zaś w dziesiątym drugiego, gdy serwujący na mecz Querrey popełnił podwójny błąd przy break poincie, co oznaczało remis 5:5.

W decydującej o zwycięstwie w meczu rozgrywce tie breakowej inicjatywę przejął Gulbis, obejmując prowadzenie 5-3, ale po chwili przewagę mini breaka roztrwonił. Dwa końcowe punkty tego widowiska mogą długo śnić się po nocach reprezentantowi gospodarzy, który popełnił podwójny błąd serwisowy dający Łotyszowi prowadzenie 6-4 i piłki meczowe, by w kolejnym punkcie... znów zanotować podwójny błąd.

- Przy 4:0 w trzecim secie pomyślałem, że mam ten mecz już wygrany. On dziś świetnie returnował, a mnie dobiły podwójne błędy serwisowe popełniane w kluczowych momentach. Zwykle ich nie robię, ale to był po prostu jeden z tych dni, jeden z tych meczów. Dobrą rzeczą jest to, że mam dziesięć dni przerwy przed Indian Wells, przez ten czas postaram się wyrzucić z głowy ten pojedynek - mówił załamany Querrey.

Problemów z awansem nie miał Tommy Haas. Niemiec łatwo, w nieco ponad godzinę poradził sobie z Denisem Istominem - Wciąż czuję, że mogę robić wiele dobrych rzeczy na korcie. Ten mecz był trudniejszy niż mój poprzedni, ponieważ było chłodno - stwierdził triumfator zawodów w Delray Beach sprzed siedmiu lat, który w ćwierćfinale zmierzy się z pogromcą Jewgienija Donskoja, Chorwatem Ivanem Dodigiem.

Delray Beach International Tennis Championships, Delray Beach (USA)