WTA Marrakesz: Francesca Schiavone po raz 17. w finale zawodów głównego cyklu

Francesca Schiavone pokonała Chanelle Scheepers 7:6(4), 6:1 w półfinale turnieju WTA w Marrakeszu. O tytuł Włoszka zagra z Lourdes Dominguez.

Rozstawiona z numerem szóstym Francesca Schiavone (WTA 48) awansowała do pierwszego finału zawodów głównego cyklu od maja 2012 roku, gdy triumfowała w Strasburgu. Przed turniejem w Marrakeszu Włoszka w tym sezonie odpadła w I rundzie z pięciu na dziewięć rozegranych turniejów. W tym tygodniu triumfatorka Rolanda Garrosa 2010 w czterech meczach nie straciła nawet seta i awansowała do 17. finału w karierze (bilans 5-11).

Schiavone w pojedynku z Chanelle Scheepers (WTA 70), dla której był to pierwszy półfinał od 2011 roku, gdy w Kantonie wywalczyła swój jedyny do tej pory tytuł, zdobyła pierwsze trzy gemy, ale I seta wygrała dopiero w tie breaku. W II partii Włoszka od 0:1 zgarnęła sześć kolejnych gemów, spotkanie zamykając za piątą piłką meczową.

Lourdes Dominguez (WTA 59) pokonała Mandy Minellę (WTA 91) 2:6, 6:0, 6:1. Wszystkie mecze w tym tygodniu Hiszpanka rozstrzygała na swoją korzyść w trzech setach. Czwarte zwycięstwo dało jej trzeci w karierze finał - dwa poprzednie wygrała, oba w Bogocie w 2006 i 2011 roku. Minella, dla której to również był czwarty trzysetowy mecz w Marrakeszu, w półfinale wystąpiła po raz drugi. W ubiegłym sezonie w Bad Gastein reprezentantka Luksemburga walkę o finał przegrała z Yaniną Wickmayer.

W niedzielę odbędzie się najstarszy finał turnieju WTA od października 2010 roku, gdy w Osace odbył się historyczny mecz o tytuł pomiędzy 40-letnią wówczas Kimiko Date-Krumm i 33-letnią Tamarine Tanasugarn. Schiavone i Domínguez mają po 32 lata. Włoszka wygrała z Hiszpanką trzy z czterech ich wcześniejszych meczów.

Miejsce rozgrywania turnieju w Maroko po raz kolejny uległo zmianie - pierwsza edycja odbyła się w 2001 roku w Casablance, w 2005 przeniesiono go do Rabatu, w 2007 do Fez, a w tym sezonie impreza po raz pierwszy odbywa się w Marrakeszu.

GP de SAR La Princesse Lalla Meryem, Marrakesz (Maroko)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 235 tys. dol.

Francesca Schiavone (Włochy, 6) - Petra Martić (Chorwacja) 7:6(8), 6:4
Kristina Mladenović (Francja, 7) - Alexandra Cadanțu (Rumunia, LL) 6:4, 4:6, 6:4
Cwetana Pironkowa (Bułgaria, 9) - Karolína Plíšková (Czechy) 7:5, 6:1
Lourdes Domínguez (Hiszpania) - Misaki Doi (Japonia) 6:2, 4:6, 6:2
Olga Puczkowa (Rosja) - Daniela Hantuchová (Słowacja) 3:6, 7:6(5), 7:5
Flavia Pennetta (Włochy) - Melinda Czink (Węgry) 6:1, 7:6(2)
Mandy Minella (Luksemburg) - Estrella Cabeza (Hiszpania, Q) 7:6(3), 4:6, 7:5
Silvia Soler (Hiszpania) - Michaela Hončová (Słowacja, Q) 7:6(4), 6:2
Simona Halep (Rumunia) - Nina Bratczikowa (Rosja, LL) 6:1, 6:3
Karin Knapp (Włochy, Q) - Lina Qostal (Maroko, WC) 6:0, 6:1