WTA Birmingham: Paszek przegrała dziewiąty mecz z rzędu, awans Barthel

Rozstawiona z numerem czwartym Tamira Paszek przegrała 6:2, 2:6, 3:6 z Alison Riske w II rundzie turnieju WTA w Birmingham. Do 1/8 finału awansowała Mona Barthel.

Tamira Paszek (WTA 29) rok temu, tak jak i w tym, przez pierwsze sześć miesięcy nie błyszczała, ale później była jedną z jaśniejszych postaci sezonu na trawie. W ubiegłym sezonie Austriaczka w Birmingham również odpadła w I rundzie, by następnie zdobyć tytuł w Eastbourne i osiągnąć ćwierćfinał Wimbledonu. W 2013 roku jedyny do tej pory mecz w głównym cyklu mieszkająca w Dubaju 22-latka wygrała w styczniu, gdy w I rundzie Australian Open po trzysetowej batalii pokonała Stefanie Voegele. Alison Riske (WTA 167) pokonała Paszek po raz trzeci (dwa razy w turnieju ITF w Nottingham na trawie, w 2012 roku oraz w ubiegłym tygodniu, gdy Austriaczka skreczowała w III secie) i powalczy teraz o trzeci ćwierćfinał w karierze - dwa poprzednie osiągnęła właśnie w Birmingham, w 2010 (dopiero w półfinale uległa Marii Szarapowej) i 2011 roku (przegrała z Danielą Hantuchovą).

Mona Barthel (WTA 31) pokonała Wiesnę Dołonc (WTA 98) 7:5, 2:6, 7:5. W decydującym secie Niemka prowadziła 5:2, ale wygrała dopiero po nerwowej końcówce. W ósmym gemie zmarnowała dwie piłki meczowe, za to w 11. utrzymała podanie po obronie dwóch break pointów. Spotkanie zakończyła łatwym przełamaniem. Kolejną rywalką Barthel będzie Madison Keys (WTA 53), która w ostatnim meczu dnia pokonała rodaczkę Jamie Hampton (WTA 42) 2:6, 6:3, 7:6(3).

We wtorek rozgrywano również spotkania II rundy. Yanina Wickmayer (WTA 43) wygrała z Julią Putincewą (WTA 91) 6:2, 7:6(5). Belgijka w II secie przegrywała 3:5 oraz 1-3 w tie breaku. Francesca Schiavone (WTA 45) zwyciężyła Annę Tatiszwili (WTA 78) 2:6, 6:3, 7:6(3), wracając z 2:4 w decydującej partii. Kristina Mladenović (WTA 39) pokonała reprezentantkę gospodarzy Tarę Moore (WTA 194) 5:7, 7:6(5), 6:4. Francuzka w tie breaku II seta od 3-5 zdobyła pięć punktów, a w decydującej odsłonie prowadziła już 4:0 i mimo ambitnej pogonii Brytyjki, nie dała sobie wydrzeć awansu.

Pierwszy mecz po powrocie wygrała Heather Watson (WTA 54), która od marca do maja pauzowała z powodu mononukleozy. Brytyjka pokonała Melindę Czink (WTA 126) 6:4, 7:6(0). - To nie było wspaniałe, że wypuściłam przewagę przełamania w II secie, ale utrzymałam to i zagrałam dobry tie break, więc naprawdę nie myślę o tym zbyt wiele - powiedziała później Watson. Myślę, że widziałam już linię mety zamiast myśleć o następnym punkcie. Ale cieszę się, że to zakończyłam.

Watson do tenisa wróciła podczas paryskiej lewy Wielkiego Szlema i odpadła w I rundzie po porażce ze Stefanie Vögele. - Po Rolandzie Garrosie miałam dzień przerwy i później trenowałam codziennie dopóki nie miałam wolnego dnia minionej soboty. Pierwszych kilka dni to były treningi bardzo fizyczne, a następnie stopniowo skracaliśmy te sesje i wprowadzaliśmy elementy przygotowań pod kątem kortów trawiastych. Pracowałam bardzo ciężko. Dzisiejsze zwycięstwo dało mi więcej motywacji na przyszłość. Kiedy byłam poza tenisem myślałam, jak chciałabym wrócić, ale tak naprawdę nigdy tego za bardzo nie wiesz, jak to jest, gdy wracasz - mówiła Brytyjka, która wygrała swój pierwszy mecz od lutego, gdy w Memphis pokonała Andreę Hlavackovą.

AEGON Classic, Birmingham (Wielka Brytania)
WTA International, kort trawiasty, pula nagród 235 tys. dol.
wtorek, 11 czerwca

II runda gry pojedynczej:

Alison Riske (USA) - Tamira Paszek (Austria, 4) 2:6, 6:2, 6:3
Mona Barthel (Niemcy, 6) - Wiesna Dołonc (Serbia) 7:5, 2:6, 7:5
Donna Vekić (Chorwacja) - Urszula Radwańska (Polska, 8) 6:3, 6:2
Madison Keys (USA) - Jamie Hampton (USA) 2:6, 6:3, 7:6(3)

I runda gry pojedynczej:

Yanina Wickmayer (Belgia, 9) - Julia Putincewa (Kazachstan) 6:2, 7:6(5)
Kristina Mladenović (Francja, 12) - Tara Moore (Wielka Brytania, WC) 5:7, 7:6(5), 6:4
Heather Watson (Wielka Brytania, 14) - Melinda Czink (Węgry) 6:4, 7:6(0)
Francesca Schiavone (Włochy, 15) - Anna Tatiszwili (Gruzja) 2:6, 6:3, 7:6(3)
Daniela Hantuchová (Słowacja) - Casey Dellacqua (Australia, Q) 6:1, 7:6(1)
Johanna Konta (Wielka Brytania, WC) - Kurumi Nara (Japonia) 6:2, 6:4
Maria Sanchez (USA, Q) - Jana Čepelová (Słowacja) 6:3, 6:2
Andrea Hlaváčková (Czechy) - Olga Puczkowa (Rosja) 6:2, 6:4

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!