Wimbledon: Przysiężny z rewanżem za Bydgoszcz i w II rundzie kwalifikacji

Michał Przysiężny awansował do II rundy eliminacji wielkoszlemowego Wimbledonu. Polski tenisista pokonał w poniedziałek w trzech setach Czecha Dusana Lojdę.

Rafał Smoliński

29-letni Michał Przysiężny wziął rewanż za porażkę doznaną w finale turnieju rangi ITF Futures rozgrywanego w ubiegłym sezonie w Bydgoszczy. Polski tenisista pokonał w poniedziałek Dusana Lojdę 2:6, 6:3, 6:2 i wywalczył awans do II rundy kwalifikacji wielkoszlemowego Wimbledonu.

Rozstawiony z numerem 11. głogowianin fatalnie rozpoczął pojedynek z Czechem, bowiem już w pierwszym gemie dał sobie odebrać podanie. Przy stanie 1:2 Ołówek zmarnował szansę na powrót do gry, a chwilę później po raz drugi nie utrzymał własnego serwisu. Leworęczny Lojda, który w całej zawodowej karierze nie wygrał wcześniej na brytyjskich trawnikach nawet jednego seta, pewnie zakończył premierową odsłonę w ósmym gemie.

Druga część spotkania była znacznie lepsza w wykonaniu naszego reprezentanta, który ani razu nie był zmuszony bronić się przed stratą swojego serwisu. Czech wpadł w tarapaty w szóstym gemie, lecz zdołał jeszcze doprowadzić do remisu. Przy stanie 4:3 Przysiężny w końcu przełamał podanie rywala, a następnie pewnie zwieńczył całego seta, wyrównując stan pojedynku.

Decydująca o losach meczu trzecia partia była już prawdziwym popisem głogowianina. Polak szybko wywalczył dwa breaki i objął bezpieczne prowadzenie 4:0. Lojda nie był w stanie odrobić tak dużej straty, zwłaszcza że jego przeciwnik serwował znakomicie. W ósmym gemie nasz reprezentant wygrał własne podanie "na sucho", dzięki czemu zakończył cały pojedynek.

Rywalem Przysiężnego w meczu II rundy eliminacji brytyjskich zawodów wielkoszlemowych będzie we wtorek Samuel Groth, który w poniedziałek pokonał 6:4, 7:6(6) Josha Goodalla, występującego z dziką kartą tenisistę gospodarzy. 25-letni Australijczyk dysponuje potężnym podaniem, przed rokiem podczas Challengera w Pusan zaserwował piłkę z prędkością 263 km/h, co aktualnie jest nieoficjalnym rekordem świata.

Z Przysiężnym Groth zmierzył się dotychczas tylko raz, w finale zeszłorocznego ITF-a rozgrywanego w koreańskim Changwon, gdzie górą w trzech partiach był głogowianin.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w eliminacjach singla mężczyzn 576 tys. funtów