ATP Bastad: Mocny start Berdycha, stracony set Almagro

Choć od ćwierćfinałów Wimbledonu minął tydzień, Tomas Berdych już powrócił do turniejowej rywalizacji. Czech łatwo wygrał mecz otwarcia z Martinem Alundem w pojedynku II rundy turnieju w Bastad.

Robert Pałuba

Po rezygnacji Davida Ferrera z występu w jednym z dwóch szwedzkich turniejów ATP głównego cyklu, najwyżej rozstawionym tenisistą w drabince został Tomáš Berdych. Czech, finalista zawodów w Båstad z lat 2005 i 2008 zmagania rozpoczął od drugiej rundy, gdyż przysługiwał mu wolny los.

Finalista Wimbledonu sprzed trzech lat w czwartek zaprezentował się doskonale i dosłownie wgniótł w kort Martina Alunda. Argentyńczyk dość późno pojawił się w głównym cyklu rozgrywkowym. Swój pierwszy mecz w turnieju ATP wygrał dopiero w lutym, w Sao Paulo i rozgrywa najlepszy sezon w karierze. Podczas turnieju w Brazylii Alund wygrał partię z Rafaelem Nadalem, a podczas niedawnego Wimbledonu urwał seta Ferrerowi. Dobre występy pozwoliły mu na awans do Top 100 rankingu, gdzie zameldował się w marcu.

W czwartek na korcie dzielił i rządził Berdych, który rozbił przeciwnika 6:3, 6:0 w 1h14'. Kolejnym przeciwnikiem czeskiego zawodnika będzie Thiemo de Bakker, który po dramatycznym boju pokonał 6:4, 4:6, 7:6(6) Viktora Troickiego. Serb nie wykorzystał w trzeciej partii prowadzenia 5:2, a w tie breaku miał dwie piłki meczowe, w tym jedną przy własnym podaniu.

Seta w swoim pierwszym pojedynku przegrał inny specjalista od gry na kortach ziemnych, Nicolás Almagro. Ubiegłoroczny finalista (a także mistrz imprezy z roku 2010 i finalista z roku 2007) pokonał 3:6, 6:1, 6:1 Guillermo Garcię, a w pojedynku o półfinał zmierzy się z dobrze ostatnio dysponowanym Fernando Verdasco. Hiszpan uporał się 6:1, 7:5 z Janem-Lennardem Struffem z Niemiec, tracąc w całym meczu zaledwie cztery punkty po trafionym pierwszym podaniu.