WTA Baku: Życiowy sukces Switoliny, Ukrainka wygrała z Shahar Peer

Osiemnastolatka z Charkowa, Elina Switolina, wygrała na bakijskich kortach swój pierwszy tytuł zawodów rangi WTA International. W finale pokonała doświadczoną Izraelkę Shahar Peer 6:4, 6:4.

Piotr Wróbel

Pierwszy znaczący sukces w karierze odniosła Elina Switolina. Ukraina w zeszłym roku co prawda wygrała imprezę w Pune, organizowaną pod egidą WTA, ale turniej w Baku gościł o wiele lepszą obsadę. Tenisistka z Charkowa w finale pokonała w dwóch setach doświadczoną Shahar Peer, dla której był to dziewiąty finał w imprezie WTA w karierze. Switolina wygrała 6:4, 6:4.

W pierwszej partii 18-letnia tenisistka szybko wyszła na prowadzenie. Gem otwarcia padł łupem serwującej Izraelki, ale od tego stanu punktowała głównie Ukrainka. Wyszła na prowadzenie 5:1 i nadmiernie się rozluźniła, co wykorzystała Peer. Dogoniła na dystans jednego gema i tylko przez własne niewymuszone błędy przegrała seta 4:6, który trwał 46 minut.

Drugi set był już bardziej zacięty. Na początku obie zawodniczki po razie się przełamały, ale od stanu 1:1 pięć kolejnych gemów szybko wędrowały na konto serwującej tenisistki. Izraelka miała szansę na odskoczenie rywalce, miała piłkę na 5:3, lecz Switolina ją obroniła. W dziewiątym gemie Peer nie wykorzystała prowadzenia 40-15 i oddała swój serwis. Po godzinie i 37 minutach to ukraińska tenisistka uniosła ręce w geście triumfu. Młoda zawodniczka pokazała zimną krew, przy drugiej piłce meczowej zakończyła spotkanie asem. Był to drugi finał Switoliny w karierze w turniejach pod egidą WTA i drugi wygrany. Jednak kibice, którzy doskonale pamiętają dawny podział turniejów w rozgrywkach (Tier I-V) mogą uznać, że jest to pierwszy poważny tytuł Ukrainki.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Peer od pewnego czasu nie potrafi wrócić do formy, jaką prezentowała jeszcze trzy lata temu, gdy plasowała się w pierwszej dwudziestce rankingu. Jednak finał w stolicy Azerbejdżanu może być zapowiedzią lepszych dni dla Izraelki. Był to jej pierwszy finał w turnieju WTA od prawie dwóch lat, ostatnim był decydujący mecz o tytuł w Waszyngtonie, gdzie przegrała z Nadią Pietrową.

Baku Cup, Baku (Azerbejdżan)
WTA International, kort twardy, pula nagród 235 tys. dol.
niedziela, 28 lipca

finał gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 7) - Shahar Peer (Izrael) 6:4, 6:4

WTA Carlsbad: Rozlosowano drabinki singla, siostry Radwańskie czekają na rywalki