US Open: Spacerek Federera w II rundzie, stracony set Ferrera, klęska Tomicia

Roger Federer oddał zaledwie sześć gemów w meczu II rundy US Open Carlosowi Berlocqowi. W 1/16 finału wystąpi też David Ferrer, który pokonał Roberto Bautistę, natomiast nie popisał się Bernard Tomic.

Marcin Motyka

Pięciokrotny triumfator US Open nie miał problemów z uzyskaniem promocji do 1/16 finału. Roger Federer nie dał najmniejszych szans Carlosowi Berlocqowi, wygrywając 6:3, 6:2, 6:1 w 95 minut. Argentyńczykowi nie można odmówić ambicji, ale różnica klas jaka go dzieli od szwajcarskiego Maestro była aż nadto widoczna. Federer grał na luzie, z dużą dozą pewności siebie, zachwycił kilkoma kosmicznymi zagraniami i ani na moment nie mógł poczuć się zagrożony.

Szwajcar na małą chwilę dekoncentracji pozwolił sobie jedynie w drugiej partii, gdy stracił podanie, lecz natychmiast odpowiedział przełamaniem powrotnym (łącznie Federer zanotował w całym meczu siedem breaków). Bazylejczyk przegrał zaledwie dziewięć piłek po trafionym pierwszym podaniu, posłał 37 uderzeń wygrywających i popełnił 25 niewymuszonych błędów - Teraz dla mnie najważniejsze są przede wszystkim zwycięstwa. Mniej liczy się w jakim stylu zagram, czy jakim wynikiem zakończy się mecz. Po prostu chcę wygrywać - mówił zadowolony 17-krotny mistrz wielkoszlemowy.

David Ferrer po raz drugi w karierze zmierzył się z Roberto Bautistą, po raz drugi w 1/32 finału turnieju wielkoszlemowego i... po raz drugi zwyciężył w czterech setach. Rozstawiony z czwórką Hiszpan pokonał swojego młodszego rodaka 6:3, 6:7(5), 6:1, 6:2, a spotkanie trwało 2h41'. Następnym przeciwnikiem ubiegłorocznego półfinalisty nowojorskiej lewy Wielkiego Szlema będzie Michaił Kukuszkin. Kwalifikant z Kazachstanu bez straty seta wyeliminował zwycięzca tegorocznej edycji poznańskiego Challengera, Andreasa Haidera-Maurera.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Problemów z odniesieniem zwycięstwa nie miał Richard Gasquet. Oznaczony numerem ósmym Francuz wygrał ze swoim rodakiem, Stephanem Robertem, który dwa lata temu zasłynął zwycięstwem w I rundzie Rolanda Garrosa nad Tomášem Berdychem. 27-latek z Béziers, pod nieobecność Jo-Wilfrieda Tsongi najwyżej klasyfikowany francuski tenisista, w kolejnej fazie zagra z Dmitrijem Tursunowem. Rozstawiony z "32" Rosjanin kilka dni temu poinformował na Twitterze, że z szatni na obiekcie Flushing Meadows nieznany sprawca ukradł mu buty do gry w tenisa, wyeliminował innego reprezentanta Trójkolorowych, Guillaume'a Rufina, który skreczował w drugiej partii.

Ćwierćfinalista z poprzedniego roku, Janko Tipsarević, w trzech partiach pokonał Izraelczyka Dudiego Selę. Serb zwyciężył 6:4, 6:4, 6:1 i w III rundzie zmierzy się z Jackiem Sockiem. Utalentowany Amerykanin rozprawił się z pogromcą Jerzego Janowicza, Maximo Gonzalezem.

Negatywną niespodziankę australijskim kibicom sprawił Bernard Tomic. Kreowany na wielką gwiazdę tenisa w przyszłości 20-latek przegrał w czterech setach z notowanym 127. miejsc niżej w światowym rankingu, Brytyjczykiem Danielem Evansem, który pierwszy raz w karierze osiągnął 1/16 finału w Wielkim Szlemie.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu mężczyzn 9,406 mln dolarów
czwartek, 29 sierpnia

II runda gry pojedynczej:

David Ferrer (Hiszpania, 4) - Roberto Bautista (Hiszpania) 6:3, 6:7(5), 6:1, 6:2
Roger Federer (Szwajcaria, 7) - Carlos Berlocq (Argentyna) 6:3, 6:2, 6:1
Richard Gasquet (Francja, 8) - Stéphane Robert (Francja, Q) 6:3, 7:5, 7:5
Janko Tipsarević (Serbia, 18) - Dudi Sela (Izrael) 6:4, 6:4, 6:1
Dmitrij Tursunow (Rosja, 32) - Guillaume Rufin (Francja, WC) 7:6(4), 1:1 i krecz
Jack Sock (USA, WC) - Máximo González (Argentyna, Q) 7:6(3), 1:6, 7:5, 6:2
Michaił Kukuszkin (Kazachstan, Q) - Andreas Haider-Maurer (Austria) 6:4, 6:4, 7:5
Daniel Evans (Wielka Brytania, Q) - Bernard Tomic (Australia) 1:6, 6:3, 7:6(4), 6:3