WTA Tokio: Kolejny maraton nie dla Venus Williams, Kvitova pierwszą finalistką

Petra Kvitova awansowała do finału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego w Tokio. Rozstawiona z numerem siódmym Czeszka w trzech setach rozprawiła się z Venus Williams.

Rafał Smoliński

Petra Kvitova zmierzyła się z Venus Williams po raz trzeci w głównym cyklu i odniosła drugie zwycięstwo. Wcześniej Czeszka okazała się lepsza od utytułowanej Amerykanki przed pięcioma laty w Memphis, zaś w ubiegłym sezonie, w Miami, górą była reprezentantka USA.

Piątkowy pojedynek Kvitovej z Williams, podobnie jak dwa poprzednie, składał się z trzech setów. Pochodząca z Fulnek 23-latka potrzebowała dwóch godzin i 24 minut, aby zwyciężyć 3:6, 6:3, 7:6(2), dzięki czemu po raz czwarty w tym roku zagra w finale. Starsza z amerykańskich sióstr pragnęła w Tokio 72. raz awansować do decydującej fazy zawodów głównego cyklu. Ostatni raz Venus grała o mistrzostwo w październiku 2012 roku w Luksemburgu, gdzie ostatecznie triumfowała.

Amerykanka błyskawicznie ruszyła do realizacji swojego planu. Już w drugim gemie meczu zdobyła breaka, lecz Czeszka szybko wyrównała na po 2. Venus jednak nie odpuszczała, w czwartym gemie uzyskała kolejne przełamanie, a wywalczonej przewagi nie oddała już do końca seta. W ósmym gemie Kvitová wyszła jeszcze ze stanu 0-40, lecz przy podaniu Williams była już bezradna i przy czwartej okazji 33-letnia Amerykanka zwieńczyła tę część spotkania.

Druga partia od samego początku była niezwykle wyrównana, a o jej losach zadecydowało tylko jedno przełamanie, uzyskane przez reprezentantkę naszych południowych sąsiadów w czwartym gemie. Czeszka uważnie pilnowała własnego podania, nie dała swojej utytułowanej rywalce ani jednego szansy na powrót do gry. W dziewiątym gemie pewnie wykorzystała pierwszego setbola i wyrównała stan rywalizacji.

Trzeci set był prawdziwą ozdobą pierwszego półfinału tokijskiej imprezy. Obie panie popisywały się znakomitymi zagraniami, obie też nie wykorzystywały swoich szans na przełamanie. W takiej sytuacji o losach pojedynku musiał przesądzić tie break, który znakomicie rozpoczęła Kvitová. Czeszka kilkakrotnie zmusiła Williams do błędów, w wyniku czego szybko wyszła na 6-0. Venus stać jeszcze było na odparcie dwóch meczboli, przy trzecim jednak ostatecznie skapitulowała.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

W ciągu blisko 145 minut gry obie tenisistki rozegrały 221 punktów, z czego 114 padło łupem Kvitovej. Czeszka zanotowała ponadto cztery asy, pięć podwójnych błędów oraz wykorzystała dwa z pięciu break pointów. Amerykanka natomiast posłała dziewięć asów, a podwójnych błędów miała sześć. Z 13 okazji na przełamanie wykorzystała tylko dwa. Obie zawodniczki zakończyły ten mecz na "plusie": Kvitová miała 32 winnery i 27 błędów własnych, zaś Williams 34 kończące i 27 pomyłek.

Sobotnią rywalką Kvitovej w finale Toray Pan Pacific Open będzie Andżelika Kerber, która w drugim półfinale zwyciężyła w dwóch setach Karolinę Woźniacką. Będzie to czwarte starcie obu zawodniczek, a we wcześniejszych pojedynkach (wszystkie rozegrano w 2012 roku) dwukrotnie górą była reprezentantka naszych zachodnich sąsiadów.