ATP Oeiras: Łukasz Kubot walczy z Carlosem Berlocqiem o pierwszy ćwierćfinał w sezonie

Łukasz Kubot zanotował we wtorek udany debiut w turnieju ATP World Tour 250 w Oeiras. W czwartek polski tenisista zagra o pierwszy ćwierćfinał w głównym cyklu od wielkoszlemowego Wimbledonu 2013.

We wtorek Łukasz Kubot odniósł pierwsze zwycięstwo w głównym cyklu od 30 grudnia 2013 roku, kiedy to w I rundzie zawodów rozgrywanych w katarskiej Ad-Dausze pokonał Daniela Gimeno. Na portugalskiej mączce lubinianin zwyciężył 6:3, 7:5 rozstawionego z numerem siódmym Tejmuraza Gabaszwilego, który w Monte Carlo i Barcelonie pokazał się z naprawdę dobrej strony.
[ad=rectangle]
- Cieszę się bardzo z tego wygranego meczu po tak dłuższej serii niewygranych spotkań, szczególnie po porażce w zeszłym tygodniu w Barcelonie. Jako jeden z ostatnich zawodników dostałem się do turnieju głównego i jestem szczęśliwy, że wygrałem z takim tenisistą jak Gabaszwili, który gra ostatnio bardzo dobrze. To zwycięstwo bardzo cieszy i na pewno jest to dobry prognostyk przed kolejnymi meczami i zbliżającym się Roland Garros - powiedział po meczu 31-letni polski tenisista.

W czwartek na drodze Kubota stanie jego rówieśnik, Carlos Berlocq. Argentyńczyk urodził się w niewielkiej miejscowości Chascomús położonej w prowincji Buenos Aires, a jego pierwszy kontakt z tenisową rakietą miał miejsce w wieku czterech lat. Popularny Charly pochodzi z jednej z najliczniejszych rodzin spośród wszystkich graczy w ATP World Tour. Ma pięcioro rodzeństwa: trzy siostry i dwóch braci. W 2006 roku poślubił Marię Noel Serrano, z którą ma czteroletnią córkę Stefanię.

Berlocq nie był utalentowanym juniorem, ale wszystko starał się nadrobić ciężką pracą. Jego kariera rozwija się dosyć harmonijnie i można ją podzielić na kilka okresów. W latach 2001-2004 Charly święcił sukcesy w imprezach rangi ITF Futures, których wygrał 10 w singlu i 12 w deblu. W kolejnych sezonach z powodzeniem startował w turniejach ATP Challengerach Tour, a do 2011 roku triumfował w nich łącznie 21 razy (za każdym razem na ukochanej mączce). Zwycięstwa osiągane w imprezach niższej rangi były dla niego bardzo ważne, gdyż pozwalały mu utrzymać się przez dłuższy okres w czołowej setce rankingu ATP.

Zapowiedzią przełomowego momentu w karierze Berlocqa był rok 2011, kiedy to wygrał pięć imprez rangi ATP Challenger Tour (Turyn, Todi, Palermo, Buenos Aires, Montevideo). Zwycięstwa te ugruntowały jego pozycję w Top 100 i pozwoliły skupić się na występach w głównym cyklu. Na efekty nie trzeba było długo czekać, gdyż już w lutym 2012 roku dotarł on w Vina del Mar do premierowego w karierze finału ATP World Tour, w którym po zaciętym trzysetowym boju nie sprostał swojemu rodakowi, Juanowi Monaco. Po tym wyniku przyszły jeszcze ćwierćfinały w Sao Paulo, Buenos Aires, Acapulco, Houston oraz Umag.

Charly dobrze sobie radził w ATP World Tour, ale w Wielkim Szlemie nie potrafił wygrać dwóch z rzędu pojedynków. W Australian Open, Roland Garros oraz US Open dwukrotnie osiągał II rundę, a na Wimbledonie w ogóle nie zaznał jeszcze smaku zwycięstwa. Pechowej serii porażek nie udało mu się odwrócić także w 2013 roku, ale szybko o niej zapomniał, gdy stawił się na szwedzkiej mączce w Bastad. W znanym skandynawskim kurorcie Berlocq stracił po drodze do finału tylko seta, a w meczu o tytuł ograł pewnie Fernando Verdasco.

W czwartek dojdzie do piątego już starcia Kubota z Berlocqiem na zawodowych kortach. W 2005 roku panowie spotkali się po raz pierwszy w Challengerze w San Luis Potosi, gdzie Argentyńczyk zwyciężył w trzech setach. Potem triumfował już tylko nasz reprezentant: najpierw w podczas Challengera w Pradze (2006), potem w I rundzie eliminacji do turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Madrycie (2011) i wreszcie w głównej drabince wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2011. Kubot doskonale zna zatem największe zalety swojego czwartkowego rywala, który jak na typowego Argentyńczyka przystało potrafi prowadzić wymiany zza linii końcowej i dobrze poruszać się po korcie. Polak musi także uważać na pewnie grane przez tenisistę z Buenos Aires dropszoty oraz woleje, które sam Charly uważa za swoje najlepsze uderzenia.

Portugal Open, Oeiras (Portugalia)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 426,6 tys. euro
czwartek, 1 maja

II runda:
kort centralny, trzeci mecz od nie przed godz. 15:00 czasu polskiego

Łukasz Kubot (Polska)bilans: 1-0Carlos Berlocq (Argentyna)
76 ranking 62
31 wiek 31
190/86 wzrost (cm)/waga (kg) 183/75
praworęczna, oburęczny bekhend gra praworęczna, jednoręczny bekhend
Lubin miejsce zamieszkania Buenos Aires
Jan Stočes trener Leo Alonso, Francisco Yunis
sezon 2014
4-9 (2-7) bilans roku (główny cykl) 5-8 (5-7)
II runda w Ad-Dausze najlepszy wynik II runda w Oeiras
0-0 tie breaki 3-3
45 asy 32
374 130 zarobki ($) 80 760
kariera
2002 początek 2001
41 (2010) najwyżej w rankingu 37 (2012)
91-122 bilans w głównym cyklu 94-138
0/2 tytuły/finałowe porażki (główny cykl) 1/1
4 000 898 zarobki ($) 2 688 797

Bilans spotkań pomiędzy Łukaszem Kubotem a Carlosem Berlocqiem (główny cykl):

RokTurniejFazaZwycięzcaWynik
2011 Roland Garros II runda Kubot 6:3, 7:6(4), 6:3

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Źródło artykułu: