ATP Madryt: Rozpędzony Rafael Nadal pierwszym finalistą

Po kwietniowym kryzysie nie ma już śladu. Rafael Nadal pewnie pokonał 6:4, 6:3 Roberto Bautistę i po raz piąty zameldował się w finale turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie.

Robert Pałuba

Kryzys hiszpańskiego króla kortów ziemnych trwał dwa tygodnie. Po sensacyjnych porażkach w ćwierćfinałach imprez w Monte Carlo i Barcelonie, Rafael Nadal doskonale wykorzystał tydzień przerwy w rozgrywkach i w hiszpańskiej stolicy prezentuje się o kilka klas lepiej.

W sobotnim półfinale kolejną ofiarą Nadala został jego rodak, Roberto Bautista. Mniej utytułowany z Hiszpanów rozpoczął spotkanie dość nerwowo, regularnie przestrzeliwując proste bekhendy i walcząc z opanowaniem topspinowych zagrań rywala. Tenisista z Manacor prezentował się za do doskonale - agresywny z głębi kortu popisał się kilkoma efektownymi forhendami po linii.
Obrońca tytułu szybko wyszedł na prowadzenie 3:1, ale po chwili nadszedł krótki kryzys i seria niewymuszonych błędów, dzięki którym Bautista zdołał wyrównać na 3:3. Losy seta zaważyły się w maratońskim siódmym gemie, w którym obaj zawodnicy mieli swoje szanse. Ostatecznie Bautista niedokładnie zaatakował bekhendem i po bekhendowej kontrze Nadala zmuszony był odegrać łatwą piłkę, którą lider rankingu bez kłopotów skończył. Przełamanie na 4:3 było dla Nadala wystarczającą zaliczką i bez kłopotów dwukrotnie utrzymał podanie, kończąc seta przy stanie 5:4 znakomitym forhendem. Drugą odsłonę Nadal rozpoczął znakomicie. Grając agresywnie i bardzo skutecznie, odebrał wszystkie atuty i błyskawicznie wysunął się na prowadzenie 4:0 z szansami na trzeciego breaka. Młodszy z Hiszpanów obronił je i uskrzydlony odrobił jedno przełamanie. Uspokojony Bautista rozegrał z Nadalem kilka znakomitych wymian w środkowej części seta, ale większość z nich powędrowała na konto dwukrotnego mistrza turnieju, który ostatecznie zwyciężył 6:3.

Sobotnie zwycięstwo było dla Nadala 50. kolejnym wygranym półfinałem na kortach ziemnych (ostatniej porażki doznał w roku 2003) i w niedzielę wystąpi w swoim 90. zawodowym finale (39. finale imprezy ATP Masters 1000). Rywalem Hiszpana będzie zwycięzca pojedynku między Keiem Nishikorim i Davidem Ferrerem.