ATP Rzym: Łukasz Kubot uległ Adrianowi Mannarino, turniej singla nie dla Polaka

Łukasz Kubot nie zagra w głównej drabince singla turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. Polski tenisista przegrał w sobotę z Francuzem Adrianem Mannarino w I rundzie eliminacji.

W tym artykule dowiesz się o:

W trzech poprzednich występach w międzynarodowych mistrzostwach Włoch Łukasz Kubot zawsze rywalizował w głównej drabince. W 2010 roku przegrał w I rundzie, zaś sezon później przeszedł przez eliminacje, po czym uległ w 1/16 finału Novakowi Djokoviciowi. Dwa lata temu lubinianin także wygrał jeden mecz, by w następnej fazie nie sprostać Tomasowi Berdychowi. [ad=rectangle] Obchodzący za sześć dni swoje 32. urodziny polski tenisista, aktualnie 78. w światowym rankingu, w sobotę przystąpił do dwustopniowych eliminacji, a jego pierwszym rywalem był Adrian Mannarino (ATP 99). Kubot miał wcześniej do czynienia z Francuzem podczas Wimbledonu 2013, gdzie po dramatycznym boju zwyciężył ostatecznie w IV rundzie 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:4.

Polak zdawał się być faworytem sobotniego starcia, zwłaszcza że 25-latek z Soizy przegrywał wszystkie tegoroczne pojedynki na kortach ziemnych. W Bukareszcie poskromił go Marius Copil, zaś w Oeiras uczynił to w trzech setach Andriej Gołubiew. W eliminacjach do turnieju w Madrycie Mannarino ugrał zaledwie dwa gemy w meczu z Igorem Sijslingiem. Kubot z kolei przyleciał do Rzymu prosto z hiszpańskiej stolicy z punktami uzyskanymi za występ w 1/8 finału.

Sobotni mecz był bardzo wyrównany i zacięty, a do pierwszego przełamania, na korzyść Francuza, doszło w siódmym gemie. Po chwili na tablicy wyników był już remis, ale Mannarino znów zdobył breaka i zwieńczył seta w 12. gemie. Reprezentant Trójkolorowych miał także więcej okazji na przełamanie w drugiej odsłonie i przy stanie po 4 jedną z nich wykorzystał. Po godzinie i 53 minutach gry Mannarino pokonał rozstawionego w eliminacjach z 10. numerem Polaka 7:5, 6:4 i o miejsce w głównej drabince zagra w niedzielę z Andriejem Gołubiewem (ATP 61).

Mimo porażki w kwalifikacjach do turnieju singla, Kubot nie żegna się jeszcze z Rzymem, gdyż wspólnie z Robertem Lindstedtem wystąpi w turnieju debla. Mistrzowie Australian Open 2014 w Rzymie zostali rozstawieni z numerem siódmym i w I rundzie otrzymali wolny los. Z Polaków w grze pojedynczej zagra tylko Jerzy Janowicz, który już w niedzielę zmierzy się z Philippem Kohlschreiberem.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy) ATP World Tour Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 2,88 mln euro sobota, 10 maja