Roland Garros: Anna-Lena Grönefeld i Jean-Julien Rojer triumfują w mikście

Anna-Lena Grönefeld i Jean-Julien Rojer triumfowali w turnieju gry mieszanej wielkoszlemowego Roland Garros 2014. W finale pokonali rozstawionych z numerem ósmym, Julię Görges i Nenada Zimonjicia.

Kacper Kowalczyk
Obydwie pary zagrały ze sobą w tym turnieju po raz pierwszy. Anna-Lena Grönefeld, niegdyś 14. singlistka świata, w ostatnich latach grywała z Alexandrem Peyą, jednak największy sukces odniosła w parze z Markiem Knowlesem, wygrywając Wimbledon w 2009 roku. Dla Jeana-Juliena Rojera udział w finale był najlepszym rezultatem w karierze, obok półfinału osiągniętego w trakcie zeszłorocznego turnieju na londyńskich kortach (z Wierą Duszewiną). W Paryżu udało im się wyeliminować dwie rozstawione pary, w tym Lucie Hradecką i Mariusza Fyrstenberga.
Najbardziej doświadczonym w grach mieszanych wśród całej czwórki był Nenad Zimonjić, dla którego ten finał był dziewiątym meczem o tytuł wielkoszlemowy w mikście. Cztery z nich wygrał, cztery przegrał. Julia Görges najdalej dochodziła do 1/4 finału – w tegorocznym Australian Open i na Wimbledonie przed dwoma laty. W drodze do czwartkowego pojedynku stracili jednego seta, w ćwierćfinale przeciwko Katarinie Srebotnik i Rohanowi Bopannie.Para niemiecko-holenderska została przełamana w drugim gemie, jednak już w następnym przy serwisie Görges odrobiła tę stratę. Kolejny break to gem dziewiąty i podanie urodzonego na Antylach Holenderskich Rojera. Po dwóch błędach Grönefeld i dość szczęśliwym lobie młodszej z Niemek, Nenad Zimonjić krosem forhendowym zakończył trwający 23 minuty pierwszy set.

Druga partia to kolejna strata serwisu przez 25-latkę z Bad Oldesloe i wyjście na prowadzenie Grönefeld i Rojera. Przewagę powiększyli przełamując Görges w siódmym gemie i w kolejnym wygrali całego seta 6:2. Do rozstrzygnięcia pojedynku potrzebny był super tie break. Tam duet niemiecko-holenderski szybko odskoczył na kilkupunktowe prowadzenie, którego nie oddali już do końca blisko 1,5-godzinnego meczu.

Oprócz wcześniej wspomnianych Hradeckiej i Fyrstenberga, w turnieju miksta wystąpiły jeszcze dwie pary z reprezentantami Polski: Klaudia Jans-Ignacik i Dominic Inglot odpadli w II rundzie, a Marcin Matkowski i Kveta Peschke przegrali w pierwszym meczu z Sanią Mirzą i Horią Tecau.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w mikście 397 tys. euro
czwartek, 5 czerwca

finał gry mieszanej:

Anna-Lena Grönefeld (Niemcy) / Jean-Julien Rojer (Holandia) - Julia Görges (Niemcy, 8) / Nenad Zimonjić (Serbia, 8) 4:6, 6:2, 10-7

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)