ATP Szanghaj: Marin Cilić wyeliminowany przez Ivo Karlovicia, maraton Johna Isnera

Ivo Karlović niespodziewanie pokonał w I rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju Marina Cilicia. John Isner potrzebował trzech setów i ponad dwóch godzin, by wygrać z Pablo Andujarem.

Marcin Motyka
Marin Cilić został pierwszym rozstawionym tenisistą, który pożegnał się z tegoroczną edycją turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju. Oznaczony numerem dziewiątym Chorwat, triumfator US Open 2014, niespodziewanie przegrał ze swoim kolegą z reprezentacji, 35-letnim Ivo Karloviciem 5:7, 6:2, 6:7(2), ulegając starszemu o dziewięć lat rodakowi pierwszy raz w trzeciej konfrontacji.
Dla Karlovicia - który w ciągu dwóch godzin i kwadransa gry posłał aż 20 asów serwisowych, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 85 proc. rozegranych punktów, dwa razy został przełamany i jeden raz uzyskał breaka - to piąty w obecnym sezonie wygrany mecz w tie breaku decydującego seta. W II rundzie rywalem doświadczonego rezydenta Zagrzebia będzie Yen-Hsun Lu, z którym Chorwat przegrał dwie z trzech rozegranych konfrontacji w głównym cyklu Tajwańczyk w poniedziałek wygrał 3:6, 7:6(5), 6:2 z Marcelem Granollersem.

Dwóch godzin i jednej minuty potrzebował John Isner, aby wyjść na prowadzenie 2-1 w bilansie bezpośrednich starć z Pablo Andujarem. Rozstawiony z numerem 13. Hiszpan zaserwował 22 asy, nie popełnił podwójnego błędu serwisowego, wykorzystał dwa z ośmiu break pointów i pokonał Hiszpana 7:6(5), 1:6, 6:3.

- W zeszłym tygodniu świetnie zagrałem w Pekinie - mówił Amerykanin, który w stolicy Chin dotarł do 1/4 finału. - Gram całkiem dobrze. Jeszcze zostaję w Szanghaju. Cieszę się, że jutro nie muszę się pakować na lot do domu. To dla mnie ważne - dodał rywal w II rundzie lepszego z pary Steve Johnson - Andriej Gołubiew.

W poniedziałek swojego inauguracyjnego rywala poznała turniejowa "ósemka", Milos Raonić. Kanadyjczyk zmierzy się z argentyńskim posiadaczem dzikiej karty, Juanem Monaco. 30-latek z Tandil, pokonując w dwóch setach João Sousę, odniósł pierwsze zwycięstwo w zmaganiach rangi ATP Masters 1000 od majowego turnieju w Madrycie.

Do II rundy awansował również Malek Jaziri. Tunezyjski kwalifikant trzykrotnie przełamał serwis Donalda Younga, zwyciężając 7:5, 6:4 w niespełna półtorej godziny. W kolejnej fazie Shanghai Rolex Masters Jaziri zagra z oznaczonym "15" Fabio Fogninim lub posiadaczem dzikiej karty, Chuhanem Wangiem.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)