ATP Szanghaj: Rafael Nadal pokonany przez Feliciano Lopeza, awans Novaka Djokovicia

Rafael Nadal przegrał w dwóch setach w II rundzie turnieju ATP w Szanghaju z Feliciano Lopezem. Jubileuszowe zwycięstwo odniósł Novak Djoković, a Milos Raonić skreczował po siedmiu gemach.

Marcin Motyka
- Skoro tu jestem, postaram się zagrać w turnieju. Jednak muszę zobaczyć, jak minie noc i jak będę czuł się w środę rano - mówił na wtorkowej konferencji prasowej Rafael Nadal. Hiszpan długo się wahał, czy wziąć udział w turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju, ponieważ zdiagnozowano u niego zapalenie wyrostka robaczkowego.
Gdy Nadal w środę odbył przedmeczowy trening, było już wiadomo, że wyjdzie na kort w wieczornej sesji, by grać z Feliciano Lopezem. Majorkanin na placu gry pojawił się, ale jego dyspozycja była bardzo daleka od optymalnej i przegrał ze swoim rodakiem w dwóch setach. Dla 33-letniego Lópeza to trzecie zwycięstwo w 12 konfrontacji przeciw słynniejszemu krajanowi. W pierwszym secie grający na zwolnionych obrotach Nadal został przełamany w szóstym gemie i przegrał tę partię 4:6. W drugiej odsłonie Rafa przejął inicjatywę na placu gry i w drugim gemie wywalczył breaka. Przewagę utrzymywał niemal do samego końca seta, ale w dziesiątym gemie, gdy miał postawić kropkę nad "i", popełnił kilka prostych błędów i oddał podanie.

Ostatecznie o losach drugiego seta decydować musiał tie break. Przy stanie 5-5 López popełnił podwójny błąd serwisowy. Nadal, turniejowa "dwójka", otrzymał okazję na zakończenie seta przy własnym serwisie, lecz nie wykorzystał jej. W kolejnym punkcie doszło do długiej wymiany, w której niespodziewanie to López okazał się lepszy. Starszy i mniej utytułowany z Hiszpanów stanął przed szansą na odniesienie sensacyjnego zwycięstwo i nie zmarnował jej.

Porażka w II rundzie oznacza, że Nadal może stracić pozycję wicelidera rankingu ATP. Stanie się tak jeżeli do 1/8 finału tej imprezy awansuje Roger Federer. Natomiast López o ćwierćfinał zagra z rozstawionym z numerem 13. Johnem Isnerem, który po dwóch rozgrywkach tie breakowych pokonał swojego rodaka, Steve'a Johnsona.

50. zwycięstwo w obecnym sezonie odniósł Novak Djoković. Mistrz dwóch ostatnich edycji Shanghai Rolex Masters w pierwszym swoim meczu tegorocznej edycji wygrał 6:3, 6:4 z utalentowanym Dominikiem Thiemem. Serb w ciągu 88 minut gry nie został przełamany, uzyskał dwa breaki, posłał siedem asów i przy 17 zagraniach kończących popełnił tylko dziewięć niewymuszonych błędów.

- Musiałem się mieć na baczności, bo on serwował pierwszym podaniem 215 km/h - mówił Djoković, dla którego to 26. z rzędu wygrany mecz w Chinach. - On świetnie serwuje i mocno uderza. Jest jedynym z najbardziej utalentowanych tenisistów w rozgrywkach. Ma moc. Kilka jego zagrań, bekhendów po linii, było niesamowitych. Myślę, że rozegraliśmy wiele świetnych wymian i mecz mógł się podobać - dodał belgradczyk, który w III rundzie zagra z Michaiłem Kukuszkinem.

Tomas Berdych w imponującym stylu zrewanżował się Richardowi Gasquetowi za niedawną porażkę poniesioną w półfinale Pucharu Davisa. Oznaczony "szóstką" Czech rozbił swojego Francuza w 51 minut, tracąc tylko cztery gemy. W środowym meczu Berdych posłał dziesięć asów, po trafionym pierwszym podaniu stracił jeden punkt, nie musiał bronić break pointa, a sam wykorzystał cztery z pięciu szans na przełamanie. Kolejnym przeciwnikiem 29-latka będzie Ivo Karlović, z którym ma bilans 2-4.

Milos Raonić skreczował po siedmiu gemach pojedynku z Juanem Monaco z powodu gorączki. Argentyński posiadacz dzikiej karty awansował do 1/8 finału, gdzie zagra z Michaiłem Jużnym, z którym mierzył się dotychczas trzykrotnie i wygrał jeden raz.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)