WTA Osaka: Awans Stosur po kreczu Gajdosovej, drugi ćwierćfinał Konjuh

Samantha Stosur awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Osace. Ana Konjuh wyeliminowała Coco Vandeweghe.

Samantha Stosur (WTA 18) w szóstym starcie w Osace po raz szósty zagra w ćwierćfinale. W czwartek 30-latka z Gold Coast prowadziła z Jarmilą Gajdosovą (WTA 68) 7:6(4), 1:0, gdy jej młodsza o trzy lata rodaczka skreczowała z powodu kontuzji kostki, jakiej nabawiła się pod koniec I seta. W partii otwarcia zawodniczki przełamały się po razie. Gajdošová miała trzy break pointy na 6:5, ale Stosur uratowała się przed utratą podania. W tie-breaku przy stanie 2-2 młodsza z Australijek uszkodziła sobie kostkę i skorzystała z przerwy medycznej, która jednak nic nie pomogła. Wyraźnie utykając dotrwała do końca I seta, a po przegraniu gema otwarcia II partii zdecydowała się poddać pojedynek.
W ciągu 66 minut gry Stosur zaserwowała osiem asów oraz obroniła trzy z czterech break pointów, a sama dwa razy przełamała rodaczkę. Kolejną rywalką mistrzyni US Open 2011 będzie Julia Putincewa (WTA 122). Będzie to pierwsze spotkanie obu zawodniczek. Australijka to mistrzyni turnieju w Osace z 2009 i 2013 roku oraz finalistka sprzed trzech lat. Półfinału nie osiągnęła tutaj tylko w 2010 roku, gdy w ćwierćfinale przegrała z Kimiko Date-Krumm. Ana Konjuh (WTA 113) pokonała 6:2, 3:6, 6:3 Coco Vandeweghe (WTA 38). W trwającym jedną godzinę i 56 minut spotkaniu 16-letnia Chorwatka dwa razy oddała podanie, ale sama wykorzystała cztery z 12 break pointów. Amerykanka zaserwowała 12 asów i zrobiła jeden podwójny błąd, ale zeszła z kortu jako przegrana. Konjuh miała siedem asów i osiem podwójnych pomyłek. Awansowała ona do drugiego ćwierćfinału w karierze w głównym cyklu (w lipcu w Stambule doszła do półfinału).

Kolejną rywalką Chorwatki będzie Zarina Dijas (WTA 37), która rozbiła 6:0, 6:1 Larę Arruabarrenę (WTA 82). W trwającym 53 minuty meczu reprezentantka Kazachstanu obroniła pięć break pointów, a sama wykorzystała pięć z dziewięciu szans na przełamanie rywalki. Poza tym zdobyła 14 z 17 punktów przy drugim serwisie Hiszpanki. Dijas osiągnęła trzeci ćwierćfinał w sezonie (po Kuala Lumpur i Strasburgu).

Lauren Davis (WTA 57) w 66 minut wygrała 6:1, 6:1 z Shuko Aoyamą (WTA 257). Amerykanka odparła trzy break pointy, a sama pięć razy przełamała rywalkę. Przy drugim podaniu Japonki zdobyła 13 z 17 punktów. Davis dotarła do trzeciego ćwierćfinału w sezonie (po Auckland i Eastbourne). O pierwszy półfinał w karierze zmierzy się z Eliną Switoliną (WTA 31), której w sierpniu uległa w Cincinnati.

Japan Women's Open Tennis, Osaka (Japonia)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
czwartek, 9 października

II runda gry pojedynczej:

Samantha Stosur (Australia, 1) - Jarmila Gajdošová (Australia) 7:6(4), 1:0 i krecz
Zarina Dijas (Kazachstan, 5) - Lara Arruabarrena (Hiszpania) 6:0, 6:1
Lauren Davis (USA, 8) - Shuko Aoyama (Japonia, Q) 6:1, 6:1
Ana Konjuh (Chorwacja) - Coco Vandeweghe (USA, 4) 6:2, 3:6, 6:3