WTA Osaka: Stosur powalczy o trzeci tytuł w imprezie, pierwszy finał Dijas

Samantha Stosur pokonała Elinę Switolinę i awansowała do finału turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Osace.

Samantha Stosur (WTA 18) już po raz czwarty zagra w finale japońskiej imprezy w grze pojedynczej (jeden zaliczyła także w deblu, w zeszłym roku w parze z Shuai Zhang). W 2009 i 2013 roku zdobyła w Osace tytuł. Przed pięcioma laty w decydującym meczu pokonała Francescę Schiavone, a w ubiegłym sezonie główne trofeum zapewniła sobie po zwycięstwie nad Eugenie Bouchard. W 2011 roku przegrała w finale z Marion Bartoli. W sobotę Australijka wygrała w półfinale 7:6(6), 6:2 z Eliną Switoliną (WTA 31). Dla Ukrainki był to czwarty półfinał w sezonie, największy w karierze osiągnęła w ubiegłym miesiącu w Wuhan. Nie udało się jej awansować do trzeciego finału w głównym cyklu (triumfowała w Baku w 2013 i 2014 roku).
Switolina w I secie prowadziła 4:1 z podwójnym przełamaniem, ale od stanu 5:3 do końca meczu zdobyła jeszcze tylko trzy gemy. W tie breaku nie wykorzystała dwóch piłek setowych przy 6-4, a I partię zakończyła podwójnym błędem. W II secie Stosur zaliczyła przełamanie w pierwszym i piątym gemie, a sama ani razu nie straciła własnego podania. W trwającym 91 minut spotkaniu Australijka zgarnęła 36 z 47 punktów przy własnym pierwszym serwisie. Dwa razy dała się przełamać, a sama wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Słabe drugie podanie (tylko siedem z 25 punktów) nie przeszkodziło Stosur w awansie do finału. W całym meczu zdobyła w sumie o siedem punktów więcej  od Ukrainki (69-62). Switolina w poniedziałek zadebiutuje w Top 30 rankingu.

Zarina Dijas (WTA 37) wygrała 6:2, 7:5 z Luksiką Kumkhum (WTA 93). W trwającym 67 minut spotkaniu reprezentantka Kazachstanu zaserwowała trzy asy oraz zdobyła 12 z 21 punktów przy drugim podaniu rywalki. Poza tym wykorzystała pięć z 12 break pointów. Dla Kumkhum, która w styczniu w Australian Open pokonała Petrę Kvitovą, był to pierwszy półfinał w głównym cyklu.

Stosur i Dijas nigdy wcześniej ze sobą nie grały. Dla Australijki będzie to szansa na szósty singlowy tytuł (bilans dotychczasowych finałów 5-14). Największy triumf święciła ona w 2011 roku w US Open. Dijas w finale wystąpi po raz pierwszy. Wcześniej w żadnym turnieju nie doszła dalej niż do ćwierćfinału. Dwa razy w tej fazie zameldowała się w tym sezonie - w Kuala Lumpur i Strasburgu. Kazaszka w 2014 roku zagrała we wszystkich wielkoszlemowych turniejach, w każdym z nich debiutując. Najlepiej zaprezentowała się w Wimbledonie, w którym dopiero w walce o ćwierćfinał przegrała z Simoną Halep.

Japan Women's Open Tennis, Osaka (Japonia)