WTA Challenger Tajpej: Witalia Diatczenko zdobyła tytuł i zadebiutuje w Top 100

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Witalia Diatczenko została mistrzynią Challengera WTA w Tajpej. W finale Rosjanka pokonała grającą dzięki dzikiej karcie reprezentantkę gospodarzy Yung-Jan Chan.

Yung-Jan Chan (WTA 212) odpłaciła się organizatorom za przyznaną dziką kartę. Doszła w Tajpej aż do finału, w którym przegrała 6:1, 2:6, 4:6 z Witalią Diatczenko (WTA 108). Wcześniej reprezentantka Tajwanu wyeliminowała m.in. najwyżej rozstawioną w turnieju Annę-Lenę Friedsam. Dzięki temu finałowi Chan wróci do Top 200 rankingu. W czerwcu 2007 roku była klasyfikowana na najwyższym w karierze 50. miejscu. [ad=rectangle] W trwającym równo dwie godziny spotkaniu łupem Diatczenko padło 15 z 23 punktów przy drugim serwisie rywalki. Obie zawodniczki zanotowały po pięć przełamań. Rosjanka zdobyła o osiem punktów więcej (86-78). Moskwianka w tym tygodniu straciła dwa sety, wcześniej w półfinale z Rumunką Aną Bogdan.

Diatczenko wywalczyła największy tytuł w karierze (wcześniej wygrywała tylko turnieje ITF) i w poniedziałek awansuje do czołowej 80 rankingu. Będzie to jej debiut w Top 100. Wcześniej najwyżej notowana była na 105. pozycji, w lipcu 2009 roku.

Chan turnieju jednak nie zakończyła z pustymi rękami. Triumfowała w deblu wspólnie ze swoją młodszą siostrą Hao-Ching Chan. W finale Tajwanki pokonały 6:4, 6:3 swoje rodaczki Kai-Chen Chang i Chia-Jung Chuang.

OEC Taipei WTA Challenger, Tajpej (Tajwan) WTA 125K Series, kort twardy w hali, pula nagród 125 tys. dolarów niedziela, 9 listopada

finał gry pojedynczej:

Witalia Diatczenko (Rosja, 6) - Yung-Jan Chan (Tajwan, WC) 1:6, 6:2, 6:4

finał gry podwójnej:

Hao-Ching Chan (Tajwan, 1) / Yung-Jan Chan (Tajwan, 1) - Kai-Chen Chang (Tajwan) / Chia-Jung Chuang (Tajwan) 6:4, 6:3

Źródło artykułu: