Australian Open: Monfils odwrócił losy meczu z Pouille'em i zagra z Janowiczem, awans Ferrera

Gael Monfils przegrywał 0-2 w setach, ale pokonał Lucasa Pouille'a i awansował do II rundy Australian Open, w której zagra z Jerzym Janowiczem. Zwyciężyli też m.in. David Ferrer i Lleyton Hewitt.

Marcin Motyka
Po raz drugi w karierze i ponownie w Australian Open, Gael Monfils zwycięsko powrócił ze stanu 0-2 w setach. Francuz w pojedynku ze swoim rodakiem Lucasem Pouille'em przegrał dwie pierwsze partie, ale odwrócił losy meczu i po ponad trzygodzinnej batalii zwyciężył 6:7(3), 3:6, 6:4, 6:1, 6:4, w decydującym secie odrabiając stratę przełamania.
- Na początku meczu nie byłem sobą. W czasie gry myślałem o moich rodzicach. Obiecałem im, że ten rok będzie dla mnie lepszy. Czuję wielkie emocje. To zwycięstwo daje mi wiarę w siebie przed meczem II rundy - powiedział rozstawiony z numerem 17. Monfils, który w 1/32 finału zagra z Jerzym Janowiczem.

Lleyton Hewitt 19. i prawdopodobnie ostatni występ w Australian Open zainaugurował czterosetowym zwycięstwem z posiadaczem dzikiej karty Ze Zhangiem. - Pierwszy mecz jest zawsze bardzo trudny, zwłaszcza w turnieju wielkoszlemowym rozgrywanym w ojczyźnie. Przed meczem byłem faworytem, ale wiedziałem, że nie będzie łatwo - mówił.

W II rundzie Australijczyk zagra z Benjaminem Beckerem, który we wtorek wyeliminował oznaczonego "25" Juliena Benneteau. - To trudny rywal. Dobrze serwuje i gra forhendem. Jest w rozgrywkach od wielu lat i wygrał już wiele ważnych meczów. Dla mnie będzie to kolejne wyzwanie, ale zapewniam, że będę gotowy - ocenił 33-letni Hewitt.

David Ferrer długo szukał rytmu, ale gdy już wskoczył na właściwe tory, nie dał szans Thomazowi Bellucciemu. Rozstawiony z numerem dziewiątym Hiszpan przegrał pierwszego seta w tie breaku, ale w trzech kolejnych stracił tylko pięć gemów i wyeliminował Brazylijczyka po 145 minutach rywalizacji. Kolejnym rywalem byłego półfinalisty tego turnieju będzie Serhij Stachowski, który wygrał pięciosetową bitwę z Dusanem Lajoviciem.

Mimo kontuzji kolana, Ołeksandr Dołgopołow wystąpił w Australian Open i zakończył swoją przygodę już na I rundzie, przegrywając z Paolo Lorenzim. - Przed meczem rozmawiałem z moim lekarzem. Powiedział mi, że czeka mnie dwa miesiące przerwy, ale dodał, iż ten mecz mogę rozegrać - wyjaśniał oznaczony "21" Ukrainiec. Natomiast 33-letni Lorenzi, który tym samym wygrał drugi w karierze mecz w Wielkim Szlemie, w II rundzie zmierzy się z Vaskiem Pospisilem. Kanadyjczyk zaserwował 20 asów i pokonał 6:3, 6:7(5), 2:6, 6:4, 6:4 Sama Querreya.

Z turniejem pożegnał się także rozstawiony z numerem 27. Pablo Cuevas. Pogromcą Urugwajczyka okazał się niemiecki kwalifikant Matthias Bachinger, który w nagrodę o 1/16 finału powalczy z Jarkko Nieminenem. We wtorek Fin w trzech setach wyeliminował Andrieja Gołubiewa.

Kolejnym przeciwnikiem lidera rankingu ATP Novaka Djokovicia będzie Andriej Kuzniecow. 23-latek z Tuły po raz drugi w karierze awansował do II rundy Australian Open, wygrywając wtorkowe spotkanie z Albertem Ramosem w czterech odsłonach.

Następnych rywali poznali także Stan Wawrinka i Fernando Verdasco. Szwajcarski obrońca tytułu zmierzy się z Mariusem Copilem, natomiast Hiszpan stanie naprzeciw Go Soedy, który wygrał pięciosetowe starcie z wielkoszlemowym debiutantem, Eliasem Ymerem.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 40 mln dolarów australijskich
wtorek, 20 stycznia

I runda gry pojedynczej:

David Ferrer (Hiszpania, 9) - Thomaz Bellucci (Brazylia) 6:7(2), 6:2, 6:0, 6:3
Gaël Monfils (Francja, 17) - Lucas Pouille (Francja, WC) 6:7(3), 3:6, 6:4, 6:1, 6:4
Benjamin Becker (Niemcy) - Julien Benneteau (Francja, 25) 7:5, 5:7, 6:2, 6:4
Paolo Lorenzi (Włochy) - Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 21) 6:4, 6:3, 6:2
Matthias Bachinger (Niemcy, Q) - Pablo Cuevas (Urugwaj, 27) 7:6(1), 6:3, 6:1
Andriej Kuzniecow (Rosja) - Albert Ramos (Hiszpania) 6:1, 3:6, 6:3, 7:6(3)
Jarkko Nieminen (Finlandia) - Andriej Gołubiew (Kazachstan) 6:1, 6:2, 7:6(6)
Serhij Stachowski (Ukraina) - Dušan Lajović (Serbia) 6:3, 4:6, 6:4, 6:7(3), 6:4
Vasek Pospisil (Kanada) - Sam Querrey (USA) 6:3, 6:7(5), 2:6, 6:4, 6:4
Gō Soeda (Japonia) - Ymer Elias (Szwecja, Q) 1:6, 6:4, 4:6, 6:3, 6:3