WTA Dubaj: Pliskova wygrała 13. mecz w sezonie, zwycięstwa Safarovej i Peng

Trzy czeskie tenisistki, Lucie Safarova, Karolina Pliskova i Barbora Zahlavova-Strycova, awansowały do II rundy turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Dubaju.

W ubiegłym tygodniu Karolína Plíšková wyeliminowała Lucie Safarovą w ćwierćfinale turnieju w Antwerpii. W poniedziałek obie wygrały swoje mecze otwarcia w Dubaju. Pierwsza z nich pokonała 6:2, 6:4 Anastazję Pawluczenkową (WTA 40) po 78 minutach gry. Šafářová zwyciężyła 6:1, 6:4 z Monicę Puig (WTA 52) w ciągu 69 minut. Obie Czeszki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą się ze sobą spotkać w ćwierćfinale. [ad=rectangle] Šafářová (WTA 15) w meczu z Puig zaserwowała pięć asów oraz zdobyła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Czeszka pokonała Portorykankę po raz trzeci, ale dwa poprzednie ich spotkania odbyły się w cyklu ITF (Praga 2012 i 2013). Plíšková (WTA 18) w konfrontacji z Pawluczenkową posłała cztery asy oraz obroniła sześć z siedmiu break pointów. Rosjanka popełniła siedem podwójnych błędów. Naliczono jej 15 kończących uderzeń i 26 niewymuszonych błędów. Plíšková, która w styczniu zaliczyła finał w Sydney, miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 17 błędów własnych.

Plíšková w tym sezonie w głównym cyklu wygrała najwięcej meczów spośród wszystkich zawodniczek (bilans 13-4). Dwa lata temu była ona klasyfikowana na 128. miejscu w rankingu i w Dubaju odpadła w I rundzie eliminacji po porażce z Danielą Hantuchovą. W poniedziałek została 18. rakietą globu i jest to najwyższa pozycja w jej karierze. Kolejną jej rywalką będzie inna Czeszka Barbora Zahlavova-Strycova (WTA 22), która wróciła ze stanu 2:4 w I secie i pokonała 6:4, 6:2 Julię Bejgelzimer (WTA 159). Šafářová w II rundzie zmierzy się z Casey Dellacquą.

Shuai Peng (WTA 23) pokonała 7:5, 6:1 Jelenę Wiesninę (WTA 71). Chinka raz dała się przełamać, ale sama wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Poza tym zdobyła 23 z 31 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 19 z 30 przy drugim serwisie rywalki. Garbine Muguruza (WTA 24) wygrała 3:6, 6:1, 6:2 z Jarmilą Gajdosovą (WTA 55). Hiszpanka zrobiła osiem podwójnych błędów, ale też zaserwowała dziewięć asów. Poza tym obroniła osiem z dziewięciu break pointów.

Do II rundy awansowały dwie kwalifikantki. Qiang Wang (WTA 98) pokonała 5:7, 6:1, 7:5 Kurumi Narę (WTA 42). W trwającym dwie godziny i 20 minut spotkaniu Japonka popełniła pięć podwójnych błędów (nie miała ani jednego asa), zdobyła tylko siedem z 23 punktów przy swoim drugim podaniu oraz siedem razy dała się przełamać. Kateryna Kozłowa (WTA 132) wygrała 6:4, 7:5 z Heather Watson (WTA 43) po 97 minutach gry. O wyniku I seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Ukrainka uzyskała w 10. gemie. W II partii Brytyjka z 3:5 wyrównała na 5:5 po obronie dwóch piłek meczowych, ale dwa kolejne gemy przegrała.

Camila Giorgi (WTA 31) wygrała 6:4, 6:2 z Wierą Zwonariową (WTA 157). Włoszka popełniła sześć podwójnych błędów, ale tylko raz oddała własne podanie, a sama wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Grająca dzięki dzikiej karcie Cagla Buyukakcay (WTA 120) wróciła ze stanu 0:3 w III secie (miała stratę dwóch przełamań) i pokonała 6:2, 6:7(9), 6:4 kwalifikantkę Gabrielę Dabrowski (WTA 183).

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie) WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,513 mln dolarów poniedziałek, 16 lutego

I runda gry pojedynczej:

Lucie Šafářová (Czechy, 11) - Mónica Puig (Portoryko) 6:1, 6:4 Shuai Peng (Chiny, 16) - Jelena Wiesnina (Rosja, LL) 7:5, 6:1 Karolína Plíšková (Czechy, 17) - Anastazja Pawluczenkowa (Rosja) 6:2, 6:4 Elina Switolina (Ukraina) - Coco Vandeweghe (USA) 3:1 i krecz Garbine Muguruza (Hiszpania) - Jarmila Gajdošová (Australia) 3:6, 6:1, 6:2 Barbora Záhlavová-Strýcová (Czechy) - Julia Bejgelzimer (Ukraina, Q) 6:4, 6:2 Camila Giorgi (Włochy) - Wiera Zwonariowa (Rosja) 6:4, 6:2 Qiang Wang (Chiny, Q) - Kurumi Nara (Japonia) 5:7, 6:1, 7:5 Kateryna Kozłowa (Ukraina, Q) - Heather Watson (Wielka Brytania) 6:4, 7:5 Çagla Büyükakçay (Turcja, WC) - Gabriela Dabrowski (Kanada, Q) 6:2, 6:7(7), 6:4

wolne losy: Simona Halep (Rumunia, 1); Petra Kvitová (Czechy; 2); Karolina Woźniacka (Dania, 3); Agnieszka Radwańska (Polska, 5); Jekaterina Makarowa (Rosja, 6); Andżelika Kerber (Niemcy, 7); Venus Williams (USA, 8); Andrea Petković (Niemcy, 9); Carla Suárez (Hiszpania, 13)

Która tenisistka zwycięży w II rundzie turnieju w Dubaju?