ATP Indian Wells: Federer czeka na rewanż, Nadal w serwisowym transie, Wawrinka poza turniejem

Roger Federer, który pokonał pogromcę Jerzego Janowicza, Rafael Nadal i Tomas Berdych bez straty seta awansowali do III rundy turnieju ATP w Indian Wells. Niespodziewanej porażki doznał Stan Wawrinka.

Marcin Motyka
15. z rzędu występ w turnieju ATP w Indian Wells Roger Federer zainaugurował pewnym zwycięstwem nad pogromcą Jerzego Janowicza z I rundy, Diego Schwartzmanem, pokonując Argentyńczyka po raz drugi w karierze. Premierowe przełamanie w niedzielnym pojedynku Szwajcar zanotował już w gemie otwarcia. Następnie miał szansę na kolejnego breaka, lecz jej nie wykorzystał i pierwszego seta wygrał 6:4. Czterokrotny mistrz BNP Paribas Open kontrolował wydarzenia na korcie również w drugiej odsłonie, w której triumfował 6:2, uzyskując dwa przełamania.
W 62-minutowym spotkaniu 33-letni Federer, dla którego to 48. wygrany mecz w turnieju w Indian Wells, posłał siedem asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 83 proc. rozegranych punktów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał trzy z dziewięciu break pointów i przy 19 zagraniach kończących popełnił 26 niewymuszonych błędów. Kolejnym rywalem rozstawionego z numerem drugim Helweta będzie Andreas Seppi. Federer ma z Włochem bilans 10-1, a tę jedyną porażkę poniósł w tegorocznym Australian Open. - Po meczu w Australii byłem bardzo rozczarowany, więc cieszę się, że zagram z nim ponownie. Wtedy wykonał dobra robotę i wywierał na mnie presję. Wiem, że jest w stanie zagrać dobrze i znów mnie pokonać, ale mam nadzieję, że tym razem będę lepszy - mówił Maestro.

W identycznym stosunku jak Federer (6:4, 6:2) swój mecz II rundy wygrał Rafael Nadal, który mierzył się z Igorem Sijslingiem. Co więcej, Hiszpan, tak jak Szwajcar, wywalczył trzy przełamania. Majorkanin w niedzielną noc był w serwisowym transie. Po trafionym pierwszym podaniu zdobył 24 z 29 rozegranych punktów, w tym 23 z kolei. Prócz tego w ciągu 72 minut gry zapisał na swoim koncie jednego asa i 12 winnerów.

- Cieszę się, bo mecz nie był długi i awansowałem do III rundy. Myślę, że dobrze poruszałem się po korcie. Byłem szybszy niż choćby miesiąc temu - powiedział Nadal, który o IV rundę powalczy z Donaldiem Youngiem. - Young w ostatnim czasie wykonał duży postęp. On gra bardzo dobrze, wygrywa wiele meczów i może być dla mnie trudnym przeciwnikiem - ocenił Rafa.

Robin Haase sprawił jak dotychczas największą sensację tegorocznej edycji BNP Paribas Open. Holender, 104. rankingu ATP, wykorzystał słabszą dyspozycję oznaczonego "siódemką" Stana Wawrinki i nieoczekiwanie pokonał Szwajcara 6:3, 3:6, 6:3. 27-latek z Hagi, dla którego to czwarte w karierze zwycięstwo nad tenisistą z Top 10, w III rundzie zagra z rozstawionym z numerem 27. Lukasem Rosolem.

Jack Sock mógł stać się 25. amerykańskim tenisistą, który w głównym cyklu poniósł porażkę z rakiety Gillesa Mullera. 22-latek z Nebraski, który rozgrywa pierwszy turniej w sezonie 2015, obronił jednak piłkę meczową i po dramatycznym spotkaniu, zwieńczonym tie breakiem trzeciego seta i podwójnym błędem serwisowym Luksemburczyka wygrał 3:6, 6:3, 7:6(7). Sock, który zapisał na swoim koncie jedno przełamanie, 12 asów i 38 uderzeń wygrywających, w III rundzie zagra z Roberto Bautistą, oznaczonym numerem 15.

Doskonale serwujący Tommy Robredo (pięć asów i 72 proc. punktów wygranych przy własnym podaniu) nie dał się przełamać Andriejowi Gołubiewowi, ale do zwycięstwa z Kazachem potrzebował trzech setów i 130 minut zaciętej rywalizacji. Rozstawiony z numerem 17. Hiszpan ostatecznie zwyciężył 6:4, 6:7(5), 6:4, a jego następnym przeciwnikiem będzie Grigor Dimitrow, z którym ma bilans 1-1.

Tomas Berdych wciąż jest rywalem nie do pokonania dla Serhija Stachowskiego. W niedzielę Czech pokonał Ukraińca po raz drugi w obecnym sezonie, a łącznie piąty raz w karierze, tym razem 6;1, 6:4. W walce o awans do 1/8 finału turniejowa "dziewiątka" stanie naprzeciw Steve'a Johnsona, który wyeliminował oznaczonego numerem 21. Ivo Karlovicia.

Malek Jaziri nie został pierwszym Tunezyjczykiem, który wywalczył awans do III rundy turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells. 31-latek z Tunisu przegrał z Gillesem Simonem, i to właśnie zmagający się z przeziębieniem Francuz w 1/16 finału skonfrontuje swe siły z kwalifikantem, Michaelem Berrerem.

Robin Haase (Holandia) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, 7) 6:3, 3:6, 6:3
Steve Johnson (USA) - Ivo Karlović (Chorwacja, 21) 6:3, 7:6(5)
Jack Sock (USA) - Gilles Muller (Luksemburg, 33) 3:6, 6:3, 7:6(7)

Program i wyniki turnieju mężczyzn

Czy w półfinale turnieju ATP w Indian Wells dojdzie do pojedynlu Federera z Nadalem?