WTA Indian Wells: Serena Williams straciła seta, Suarez zatrzymała Watson

Serena Williams pokonała w trzech setach Sloane Stephens i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier Mandatory w Indian Wells.

Grająca w Indian Wells po raz pierwszy od 14 lat Serena Williams w poprzednich rundach bez straty seta odprawiła Monicę Niculescu i Zarinę Dijas. W IV rundzie Amerykanka pokonała 6:7(3), 6:2, 6:2 swoją rodaczkę Sloane Stephens. Liderka rankingu w kalifornijskiej imprezie jest niepokonana od ośmiu meczów. W 2001 roku święciła tutaj triumf po zwycięstwie w finale nad Kim Clijsters. W Indian Wells Williams najlepsza była również w 1999 roku.
W I secie Stephens prowadziła 3:0, ale cztery kolejne gemy padły łupem Williams. Przy 3:3 liderka rankingu obroniła dwa break pointy, a przy 5:4 zmarnowała piłkę setową. W dwóch kolejnych partiach Serena przełamała rodaczkę cztery razy, a sama nie straciła własnego podania ani razu. W trwającym dwie godziny i sześć minut spotkaniu Williams popełniła dziewięć podwójnych błędów, ale też zaserwowała 14 asów. Liderka rankingu przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 38 z 47 punktów. Naliczono jej 31 kończących uderzeń i 52 niewymuszone błędy. Stephens miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 36 błędów własnych. 33-letnia Williams podwyższyła na 3-1 bilans meczów z młodszą rodaczką.

Williams w głównym cyklu niepokonana jest od 14 meczów. Ostatniej porażki doznała w fazie grupowej ubiegłorocznych Mistrzostw WTA w Singapurze, gdy została rozbita przez Simonę Halep. Później podrażniona liderka rankingu wygrała trzy spotkania w Masters, a 2015 roku ma bilans 11-0 (7-0 w Australian Open, 1-0 w Pucharze Federacji, 3-0 w Indian Wells).

W ćwierćfinale zameldowała się również Carla Suarez (WTA 13), która wygrała 7:6(5), 3:6, 6:1 z Heather Watson (WTA 43). W ciągu dwóch godzin i 19 minut gry Brytyjka zaserwowała osiem asów, ale cztery razy straciła własne podanie. Na jej konto powędrowało 28 kończących uderzeń i 43 niewymuszone błędy. Suarez miała 24 piłki wygrane bezpośrednio i 33 błędy własne. W I secie wróciła ona ze stanu 3:5.

Hiszpanka po raz drugi w karierze zagra w ćwierćfinale turnieju rangi Premier Mandatory (po Pekinie 2012). Wcześniej jej najlepszym osiągnięciem w Indian Wells była IV runda z 2010 roku, gdy po drodze wyeliminowała m.in. Swietłanę Kuzniecową, ówczesną trzecią rakietę globu. Watson w poprzedniej rundzie pokonała Agnieszkę Radwańską i odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Brytyjka po raz pierwszy zagrała w 1/8 finału imprezy rangi Premier Mandatory.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 5,381 mln dolarów
wtorek, 17 marca

IV runda gry pojedynczej:

Serena Williams (USA, 1/WC) - Sloane Stephens (USA) 6:7(3), 6:2, 6:2
Carla Suárez (Hiszpania, 12) - Heather Watson (Wielka Brytania) 7:6(5), 3:6, 6:1