ATP Casablanca: Vesely wyeliminował Jużnego, klęska obrońcy tytułu

Jiri Vesely pokonał Michaiła Jużnego i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP w Casablance. Broniący tytułu Guillermo Garcia-Lopez sensacyjnie przegrał z Lamine'em Ouahabem.

Marcin Motyka
Początek sezonu 2015 nie jest udany dla Michaiła Jużnego. Rosjanin, niegdyś ósmy tenisista świata i półfinalista wielkoszlemowego US Open, w sześciu turniejowych startach tylko jeden raz (w Zagrzebiu) wygrał dwa pojedynki w głównej drabince. Ta sztuka nie powiedzie mu się w Casablance. Po zwycięstwie z Yassine'em Idmbarekiem w 1/8 finału imprezy Grand Prix Hassan II 32-latek z Moskwy przegrał z Jiřím Veselým.
Premierowego seta rozstawiony z numerem trzecim Veselý, który rozpoczął mecz od przełamania, wygrał 9-7 w tie braku, broniąc dwóch setboli (w gemach 10. i 13.). W drugiej partii Czech wywalczył jednego breaka, na 5:3, po czym zakończył spotkanie przy własnym podaniu. Veselý, który w ciągu 100 minut gry zaserwował dziewięć asów i po trafionym pierwszym podaniu zdobył 79 proc. rozegranych punktów, w ćwierćfinale zawodów o wielką nagrodę im. Hassana II zmierzy się z Aljazem Bedene. Tenisista z Lublany, który w Casablance debiutuje jako reprezentant Wielkiej Brytanii, w konfrontacji dwóch kwalifikantów okazał się lepszy od Arthura de Greefa.

Bardzo szybko prysły marzenia Guillermo Garcii-Lopeza o obronie tytułu w Casablance. Hiszpan, zeszłoroczny mistrz tej imprezy i najwyżej rozstawiony tenisista tegorocznej edycji, w II rundzie sensacyjnie przegrał z posiadającym dziką kartę Marokańczykiem Lamine'em Ouahabem 3:6, 3:6.

Ouahab, pierwszy marokański ćwierćfinalista turnieju Grand Prix Hassan II od 2010 roku, gdy w tej fazie wystąpił Reda El Amrani, o półfinał zagra z innym Hiszpanem, Danielem Gimeno. W 1/8 finału 29-latek z Walencji wyeliminował oznaczonego "siódemką" Michaiła Kukuszkina, który nie dokończył meczu z powodu kontuzji.

Grand Prix Hassan II, Casablanca (Maroko)