WTA Praga: Lucie Safarova za burtą, Hradecka górą w czeskim dreszczowcu

Lucie Hradecka zanotowała niesamowity powrót w meczu z Terezą Smitkovą i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA w Pradze. W I rundzie odpadła Lucie Safarova.

Z powodu kapryśnej pogody, jaka we wtorek była w Pradze, dwa mecze I rundy zostały przełożone na środę. Z turniejem pożegnała się Lucie Safarova (WTA 13), która przegrała 3:6, 6:2, 4:6 z Terezą Smitkovą (WTA 65). Dla półfinalistki ubiegłorocznego Wimbledonu to trzeci turniej w sezonie, z którego odpadła w I rundzie (po Sydney i Australian Open). W Pradze wywalczyła ona dwa tytuły w cyklu ITF (2012, 2013). Šafářová miała już wcześniej okazję wystąpić w turnieju WTA w stolicy Czech. W 2006 i 2010 roku udało się jej wygrać łącznie jeden mecz. W tym sezonie impreza głównego cyklu rozgrywana jest w Pradze po raz pierwszy od 2011 roku.
W trwającym dwie godziny i pięć minut spotkaniu Smitková zaserwowała 11 asów. Obie Czeszki zaliczyły po cztery przełamania. Šafářová zdobyła o cztery punkty więcej od rodaczki (105-101), ale pożegnała się z turniejem. - To było dla mnie bardzo trudne, bo ona jest czołową tenisistką świata i nie było łatwo zakończyć ten mecz - stwierdziła Smitková. - Przed meczem nie miałam nic do stracenia i jestem bardzo szczęśliwa, że to zrobiłam. Dla Lucie Hradeckiej (WTA 75) to był bardzo udany dzień. Najpierw wygrała 6:1, 7:5 z Anastazją Pawluczenkową (WTA 41), serwując 10 asów, a kilka godzin później ponownie wyszła na kort i wywalczyła awans do ćwierćfinału w niesamowitych okolicznościach. Zmierzyła się ze swoją rodaczką Terezą Smitkovą. Hradecká przegrywała 1:5 w III secie, by ostatecznie wygrać 6:3, 4:6, 7:6(11) po obronie czterech piłek meczowych. W ciągu dwóch godzin i 17 minut walki 29-latka z Pragi posłała 11 asów oraz wykorzystała sześć z ośmiu break pointów.

Drugiego seta w turnieju straciła rozstawiona z numerem pierwszym Karolína Plíšková (WTA 14). Reprezentantka gospodarzy pokonała 3:6, 6:3, 7:6(1) Cwetanę Pironkową (WTA 54) po dwóch godzinach i 11 minutach walki. Czeszka wróciła ze stanu 3:6, 0:2. Rozczarowała Alize Cornet (WTA 28), która przegrała 6:3, 5:7, 2:6 z Denisą Allertovą (WTA 103). Francuzka nie wykorzystała prowadzenia 6:3, 2:0.

Barbora Strycova (WTA 22) pokonała 6:3, 6:3 Jelenę Wiesninę (WTA 73). Czeszka zaserwowała pięć asów oraz obroniła cztery break pointy. Do ćwierćfinału awansowały też dwie inne reprezentantki gospodarzy. We wtorek Ana Konjuh (WTA 93) wygrała niezwykły mecz z Belindą Bencić (obroniła trzy meczbole, a sama wykorzystała 10. piłkę meczową). Dzień później Chorwatka przegrała 4:6, 6:2, 2:6 z Klarą Koukalovą (WTA 84). W całym meczu były aż 42 break pointy i 15 przełamań. Katerina Siniakova (WTA 76) pokonała 6:1, 6:4 Polonę Hercog (WTA 72).

Yanina Wickmayer (WTA 92) zwyciężyła 7:5, 6:7(3), 7:5 Aleksandrę Krunić (WTA 77) po dwóch godzinach i 57 minutach walki. Belgijka mogła mecz zakończyć w II secie, bo prowadziła 7:5, 5:2, a przy 7:5, 5:4 zmarnowała dwa meczbole. Popełniła 11 podwójnych błędów, ale ostatecznie wygrała w trzech setach. Kolejną jej rywalką będzie Danka Kovinić (WTA 106), która pokonała 6:1, 6:4 Shuai Zhang (WTA 98). Reprezentantka Czarnogóry zaserwowała osiem asów oraz zdobyła 22 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

W ćwierćfinale dojdzie do trzech czeskich pojedynków. Plíšková zagra z Allertovą, Strýcová zmierzy się z Siniakovą, a Koukalová spotka się z Hradecką. Po raz pierwszy od 2005 roku (Moskwa, Rosjanki) w ćwierćfinale jednej imprezy zagra sześć reprezentantek tego samego kraju. Wcześniej w XXI wieku taka sytuacja miała miejsce w Stanford (2001), gdy w tej fazie zameldowało się sześć Amerykanek.