ATP Halle: Roger Federer po raz ósmy najlepszy w Westfalii

Roger Federer ósmy raz w karierze wygrał turniej ATP w Halle. W finale tegorocznej edycji Szwajcar pokonał Andreasa Seppiego.

Marcin Motyka
O ile obecność w decydującym spotkaniu Rogera Federera nie mogła dziwić, wszak Szwajcar po raz dziesiąty doszedł do finału w Halle, o tyle Andreas Seppi w meczu o tytuł w Gerry Weber Open pojawił się dość niespodziewanie. Włoch miał po drodze dużo szczęścia, bo w ćwierćfinale i w półfinale jego rywale (Gael Monfils i Kei Nishikori) kreczowali z powodu kontuzji.
W niedzielnym spotkaniu tenisiści rozkręcali się powoli. Gdy już powoli wchodzili na właściwe obroty, w siódmym grę na kilka minut przerwał deszcz. Po przerwie na zamknięcie dachu zawodnicy wznowili rywalizację, a Seppi obronił piłkę na przełamanie. Włoch nieoczekiwanie w dziesiątym gemie stanął przed wielką szansą - wywalczył dwie piłki setowe, ale Federer oddalił zagrożenie wygrywającym serwisem i asem. O losach premierowej odsłony decydować musiał tie break, w którym wyższość Szwajcara nie podlegała dyskusji. Maestro już w pierwszym punkcie po zagraniu kończącym z forhendu uzyskał mini przełamanie, po chwili podwyższył prowadzenie na 4-0, by triumfować 7-1.

W drugim secie nieznaczną przewaga ciągle posiadał Federer, lecz Seppi był w skłonny wykorzystać choćby najmniejszy moment dekoncentracji wielkiego rywala, jak w gemie piątym, w którym bazylejczyk musiał bronić się przed breakiem.

Szala w drugiej odsłonie przechylała się na stronie rozstawionego z numerem pierwszym Szwajcara. W ósmym gemie Federer nie wykorzystał trzech piłek na przełamanie, ale w dziesiątym, po winnerze z bekhendu, wywalczył dwa break pointy, które zarazem były meczbolami.

Przy pierwszej piłce meczowej Helwet posłał return w siatkę, jednakże przy drugiej szansie przejął inicjatywę w wymianie bekhendem, zepchnął przeciwnika do defensywy i długą akcję zakończył smeczem z głębi kortu.

Tym samym Federer ósmy raz w karierze zdobył tytuł w Halle. W historii Ery Otwartej osiem lub więcej tytułów w jednym turnieju mają jeszcze Rafael Nadal (dziewięć w Rolandzie Garrosie i osiem w Monte Carlo i w Barcelonie) oraz Guillermo Vilas (osiem w Buenos Aires). - To jeden z moich ulubionych turniejów. Jest wyjątkowy. Mam nadzieję, że w przyszłym roku wrócę do Halle i ponownie się z wami zobaczę. Muszę jednak być w formie i ciężko pracować - powiedział.
Statystyki finału turnieju ATP w Halle (Foto: Twitter) Statystyki finału turnieju ATP w Halle (Foto: Twitter)
Dla 33-latka z Bazylei to także 86. mistrzostwo w głównym cyklu w karierze (w tym 15. na trawie) oraz czwarte w 2015 roku (wcześniej zwyciężył w Brisbane, Dubaju i w Stambule).

Tymczasem 31-letni Seppi, który pierwszy raz w karierze zagrał mecz o tytuł w imprezie rangi ATP World Tour 500, poniósł piątą porażkę w ósmym finale.

W zmaganiach gry podwójnej triumfowali Raven Klaasen i Rajeev Ram, którzy w finale wygrali 7:5, 6:2 z rozstawionymi z numerem drugim Rohanem Bopanną i Florinem Mergeą. Dla Afrykanera to siódmy deblowy i drugi w obecnym sezonie, natomiast dla Amerykanina ósmy, w tym pierwszy od października 2012 roku.