WTA Bastad: Samantha Stosur rozgromiła rywalkę, Mona Barthel rozpoczęła obronę tytułu

Rozstawiona z numerem drugim Samantha Stosur nie miała żadnych problemów z awansem do II rundy turnieju WTA International w Bastad. Trzech setów potrzebowała z kolei broniąca tytułu Mona Barthel.

Rafał Smoliński
W poniedziałek na mączce w szwedzkim kurorcie rozegrane zostały tylko trzy mecze głównej drabinki. Awans do II rundy uzyskały rozstawione tenisistki, a jako pierwsza uczyniła to broniąca mistrzostwa Mona Barthel. Niemka przegrała premierowego seta meczu z Kiki Bertens, lecz w dwóch kolejnych okazała się już lepsza od Holenderki i po dwóch godzinach i 27 minutach zwyciężyła ostatecznie 6:7(4), 6:2, 6:3. Oznaczona czwartym numerem Barthel wygrała już osiem z 10 pojedynków z Bertens.
Zaledwie 64 minuty przebywała w poniedziałek na korcie grająca z "dwójką" Samantha Stosur. Julia Glushko kompletnie nie radziła sobie w wymianach z głębokimi uderzeniami Australijki i dlatego w całym spotkaniu zdobyła zaledwie dwa gemy. Stosur obroniła cztery break pointy i postarała się o pięć przełamań. W II rundzie jej przeciwniczką będzie albo Hiszpanka Lara Arruabarrena, albo występująca w Bastad dzięki dzikiej karcie Szwedka Sofia Arvidsson.Jako ostatnia awans do II rundy uzyskała w poniedziałek rozstawiona z numerem szóstym Katerina Siniakova. 19-letnia Czeszka pokonała Ukrainkę Julię Bejgelzimer 6:2, 6:4, a potrzebowała do tego niespełna pięciu kwadransów. Na jej drodze do ćwierćfinału stanie grająca z dziką kartą Szwedka Rebecca Peterson lub Mandy Minella, która pozbawiła miejsca w głównej drabince Paulę Kanię.

29-letnia Minella jest jedną z sześciu tenisistek, które udanie przeszły przez dwustopniowe eliminacje. Oprócz reprezentantki Luksemburga sztuki tej dokonały także Alize Lim, Arantxa Rus, Maryna Zaniewska, Anett Kontaveit i Ysaline Bonaventure. Ta ostatnia będzie w środę rywalką liderki rankingu WTA, Sereny Williams. - Jestem bardzo szczęśliwa, że po raz pierwszy zakwalifikowałam się do głównej drabinki turnieju WTA. Jeszcze ważniejszą informacją jest dla mnie to, że zagram w środę z Sereną Williams - napisała na swoim profilu na Facebooku Bonaventure, która w kwietniu wygrała razem z Demi Schuurs turniej Katowice Open.

Collector Swedish Open, Båstad (Szwecja)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
poniedziałek, 13 lipca

I runda gry pojedynczej:

Samantha Stosur (Australia, 2) - Julia Glushko (Izrael) 6:1, 6:1
Mona Barthel (Niemcy, 4) - Kiki Bertens (Holandia) 6:7(4), 6:2, 6:3
Kateřina Siniaková (Czechy, 6) - Julia Bejgelzimer (Ukraina) 6:2, 6:4

WTA Bastad: Paula Kania nie przeszła eliminacji, ale ma szansę na główną drabinkę

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)