US Open: Roger Federer jak Ivan Lendl, Kokkinakis skreczował w meczu z Gasquetem

Roger Federer bez problemu awansował do II rundy wielkoszlemowego US Open 2015, dzięki czemu zrównał się z Ivanem Lendlem w liczbie zwycięstw w nowojorskim turnieju.

Rafał Smoliński
Rozstawiony z numerem drugim Roger Federer spotkał się we wtorek z dobrze sobie znanym Leonardo Mayerem, który w zeszłym roku był o krok od pokonania Maestro w Szanghaju. Argentyńczyk nie wykorzystał jednak wówczas pięciu meczboli i z płaczem opuścił kort. Na Flushing Meadows niespodzianki nie było, ponieważ 34-latek z Bazylei rozgromił przeciwnika 6:1, 6:2, 6:2. Federer wyrównał tym samym wynik Ivana Lendla, bowiem wygrał w US Open już 73. pojedynek.
Do II rundy pewnie awansował rozstawiony z "szóstką" Tomas Berdych, który stracił dziewięć gemów w starciu ze zdolnym Amerykaninem Bjornem Fratangelo, byłym juniorskim mistrzem Rolanda Garrosa. Tyle samo gemów oddał we wtorek faworyt gospodarzy, John Isner, który wyeliminował Tunezyjczyka Maleka Jaziriego. Seta nie stracili także inni rozstawieni tenisiści: Austriak Dominic Thiem, Chorwat Ivo Karlović i Brazylijczyk Thomaz Bellucci.Ogromną wolę walki zaprezentowało we wtorek dwóch Amerykanów. Donald Young przegrywał już 0-2 w setach z oznaczonym "11" Gillesem Simonem, ale zdołał zwyciężyć Francuza 2:6, 4:6, 6:4, 6:4, 6:4. Z pierwszej w karierze wygranej w Wielkim Szlemie cieszył się natomiast grający z dziką kartą Austin Krajicek. Amerykanin stracił serwis na początku pojedynku z Santiago Giraldo, ale później radził sobie znakomicie. Reprezentant USA pokonał Kolumbijczyka 3:6, 7:6(6), 7:6(6), 7:6(1) i w II rundzie zmierzy się z Kevinem Andersonem.

Dzielnie walczył również Thanasi Kokkinakis, który prowadził 2-1 w setach z Richardem Gasquetem, kiedy zaczęły łapać go kurcze. Australijczyk przegrał czwartą partię, a w piątej skreczował przy wyniku 0:2. Rozstawiony z "12" Francuz awansował tym samym do II rundy US Open, gdzie spotka się z Robinem Haase. Holender przegrywał już 0-2 w pojedynku z Dustinem Brownem, ale zwyciężył ostatecznie 4:6, 4:6, 6:3, 7:5, 6:4.

We wtorek doszło do interesującego pojedynku z udziałem Philippa Kohlschreibera i Alexandra Zvereva. Dla kapitana kadry Niemiec, Michaela Kohlmanna, była to pozycja obowiązkowa do zobaczenia na Flushing Meadows w związku ze zbliżającym się spotkaniem z Dominikaną w ramach Pucharu Davisa. Zdolny nastolatek z Hamburga postraszył doświadczonego rodaka, wygrywając seta numer jeden i cztery. Do dalszej fazy zakwalifikował się jednak Kohlschreiber, który triumfował 6:7(0), 6:2, 6:0, 2:6, 6:4.

Do grona tenisistów, którzy skreczowali w I rundzie nowojorskiego Szlema, dołączyli we wtorek Ernests Gulbis i Ołeksandr Niedowiesow. Łotysz zszedł z kortu w połowie trzeciej partii meczu z Aljazem Bedene, natomiast reprezentant Kazachstanu skreczował na początku trzeciego seta pojedynku z Lleytonem Hewittem, który po raz ostatni występuje w międzynarodowych mistrzostwach USA. Z doświadczonych graczy do II rundy awansowali także Jürgen Melzer i Michaił Jużny. Dołączyła do nich nadzieja naszych południowych sąsiadów, Jiří Veselý, oraz utalentowany Japończyk Yoshihito Nishioka.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu mężczyzn 16,5 mln dolarów
wtorek, 1 września

I runda gry pojedynczej:

Roger Federer (Szwajcaria, 2) - Leonardo Mayer (Argentyna) 6:1, 6:2, 6:2
Tomáš Berdych (Czechy, 6) - Bjorn Fratangelo (USA, WC) 6:3, 6:2, 6:4
Richard Gasquet (Francja, 12) - Thanasi Kokkinakis (Australia) 4:6, 6:1, 4:6, 6:3, 2:0 i krecz
John Isner (USA, 13) - Malek Jaziri (Tunezja) 6:2, 6:3, 6:4
Dominic Thiem (Austria, 20) - Daniel Gimeno (Hiszpania) 7:5, 6:3, 7:5
Ivo Karlović (Chorwacja, 21) - Federico Delbonis (Argentyna) 6:3, 7:5, 7:5
Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 29) - Alexander Zverev (Niemcy, Q) 6:7(0), 6:2, 6:0, 2:6, 6:4
Thomaz Bellucci (Brazylia, 30) - James Ward (Wielka Brytania) 6:1, 7:5, 6:3
Donald Young (USA) - Gilles Simon (Francja, 11) 2:6, 4:6, 6:4, 6:4, 6:4
Aljaž Bedene (Wielka Brytania) - Ernests Gulbis (Łotwa) 3:6, 6:4, 3:0 i krecz
Austin Krajicek (USA, WC) - Santiago Giraldo (Kolumbia) 3:6, 7:6(6), 7:6(6), 7:6(1)
Yoshihito Nishioka (Japonia, Q) - Paul-Henri Mathieu (Francja, Q) 6:4, 2:6, 6:7(7), 6:1, 6:2
Jürgen Melzer (Austria, Q) - Denis Kudla (USA) 6:3, 7:5, 6:1
Lleyton Hewitt (Australia, WC) - Ołeksandr Niedowiesow (Kazachstan) 6:0, 7:6(2), 1:0 i krecz
Robin Haase (Holandia) - Dustin Brown (Niemcy) 4:6, 4:6, 6:3, 7:5, 6:4
Michaił Jużny (Rosja) - John-Patrick Smith (Australia, Q) 6:1, 3:6, 7:5, 7:6(4)
Jiří Veselý (Czechy) - Paolo Lorenzi (Włochy) 6:4, 6:4, 6:4