Junior Davis Cup: Faworyzowani Kanadyjczycy pokonali Polaków, Kacper Żuk bliski niespodzianki

W Madrycie, na słynnych kortach ziemnych Caja Mágica, rozpoczęły się we wtorek finały rozgrywek juniorskiej edycji Pucharu Davisa i Pucharu Federacji. W tych pierwszych występuje zespół Polski.

Rafał Smoliński

W 31-letniej historii juniorskiego Pucharu Davisa i Pucharu Federacji po raz pierwszy najlepsze drużyny świata rywalizują na mączce, na której na początku maja odbywa się męski turniej rangi ATP World Tour Masters 1000 i kobiecy rangi WTA Premier Mandatory. O zwycięstwo walczy 16 zespołów chłopięcych i dziewczęcych, a uczestnikami są tenisiści i tenisistki poniżej 16 roku życia.

Juniorskie rozgrywki Pucharu Davisa i Pucharu Federacji wygrywały w przeszłości znane nazwiska, m.in. Rafael Nadal, Jewgienij Kafielnikow, Anastazja Myskina czy Jelena Dementiewa. W 2005 roku do zwycięstwa poprowadziły Polskę siostry Agnieszka i Urszula Radwańskie. Biało-Czerwone były również w finale w 2001 i 2007 roku.

Tym razem do Madrytu zakwalifikowała się kadra polskich tenisistów, której kapitanem jest Piotr Żurawiecki. Nasza drużyna trafiła do Grupy A z silnymi zespołami z Kanady i Czech oraz Hongkongiem. W środę Biało-Czerwoni zmierzyli się z reprezentantami Kraju Klonowego Liścia i przegrali 0-3.

W pierwszym pojedynku 15-letni Daniel Michalski zmierzył się z Benjaminem Sigouinem. Warszawianin prowadził w premierowej odsłonie 4:1, lecz przegrał pięć gemów z rzędu. W drugim secie Kanadyjczyk niepodzielnie dominował na placu gry i zwyciężył ostatecznie 6:4, 6:2.

Kacper Żuk zaskoczył Felixa Augera Aliassime'a, znanego jako najmłodszego zawodnika w historii, który wygrał mecz w imprezie rangi ATP Challenger Tour. 16-letni Polak zwyciężył w partii otwarcia 6:4, a w drugiej prowadził 4:1 z przewagą podwójnego przełamania, lecz rywal odrobił stratę. Doszło do tie breaka, w którym Kanadyjczyk triumfował już pewnie. O losach trzeciego seta zadecydowało natomiast jedno przełamanie i Auger Aliassime wygrał cały mecz 4:6, 7:6(1), 6:4.

Kanadyjczycy zdobyli także trzeci punkt w deblu. Desygnowani przez Odeda Jacoba Denis Shapovalov i Benjamin Sigouin spotkali się z parą Konrad Fryze i Daniel Michalski, by odnieść szybkie zwycięstwo 6:1, 6:1. Najwyżej rozstawieni w turnieju tenisiści spod znaku Klonowego Liścia zrobili ważny krok w kierunku awansu do półfinału juniorskiego Pucharu Davisa.

W drugim meczu Grupy A rozstawione z "siódemką" Czechy zwyciężyły Hongkong 3-0, nie tracąc ani jednego seta. Do półfinału awansują tylko zwycięzcy grup. Drużyny z drugich miejsc powalczą o lokaty 5-8, z trzecich - o lokaty 9-12, zaś z czwartych - o lokaty 13-16.

Wyniki i tabela Grupy A juniorskiego Pucharu Davisa 2015:

Kanada - Polska 3:0 Czechy - Hongkong 3:0 Kanada - Hongkong Czechy - Polska Kanada - Czechy Polska - Hongkong