ATP Szanghaj: Rekordzista na drodze Rafaela Nadala, Martin Klizan rywalem Novaka Djokovicia

Novak Djoković i Rafael Nadal poznali w poniedziałek rywali w meczu II rundy turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju. Dwusetowe zwycięstwa odnieśli John Isner i Feliciano Lopez.

Rafał Smoliński
Rafael Nadal East News / Na zdjęciu: Rafael Nadal

Najwyżej rozstawiony w Shanghai Rolex Masters Novak Djoković rozpocznie starania o dziewiąte trofeum w obecnym sezonie meczem z Martinem Klizanem. Niepokonany w Pucharze Davisa 2015 Słowak odniósł 30. zwycięstwo w głównym cyklu, eliminując z zawodów grającego z dziką kartą Ze Zhanga. Chińczyk przełamał serwis rywala aż czterokrotnie w premierowej odsłonie, ale nie wystarczyło mu to do wygrania seta. Po 100 minutach Kližan triumfował 7:6(8), 6:2 i to on wystąpi w II rundzie.

Przeciwnikiem Rafaela Nadala, który w niedzielę uległ w finale China Open Djokoviciowi, będzie Ivo Karlović. Doświadczony Chorwat śrubuje rekord liczby asów. W poniedziałkowym pojedynku z Jeremym Chardym posłał ich 18. 36-latek z Zagrzebia i jego francuski rywal zdobyli w sumie po 66 punktów, ale w całym meczu zwyciężył Karlović 6:4, 7:6(6). Była to dla niego premierowa wygrana w starciu z Chardym, bowiem wcześniej dwukrotnie górą był reprezentant Trójkolorowych.

Broniący tytułu Roger Federer rozpocznie rywalizację od pojedynku z Albertem Ramosem. Leworęczny Hiszpan okazał się w trzech setach lepszy od Sama Querreya. Klasyfikowany obecnie na drugim miejscu w świecie Andy Murray zagra ze Steve'em Johnsonem. Amerykanin powrócił ze stanu 0-1 w setach, by pokonać Andreasa Seppiego 4:6, 6:1, 7:6(2). Swojego pierwszego przeciwnika poznał także Kei Nishikori. Został nim utalentowany Australijczyk Nick Kyrgios, poniedziałkowy pogromca Austriaka Andreasa Haidera-Maurera.

Oznaczony 15. numerem Feliciano Lopez z drobnymi problemami uporał się z Andriejem Kuzniecowem i w II rundzie spotka się z Dominikiem Thiemem. Do dalszej fazy awansował także Victor Estrella, który odprawił "szczęśliwego przegranego" z eliminacji Donalda Younga. Roberto Bautista okazał się lepszy od swojego rodaka Guillermo Garcii-Lopeza, a rozstawiony z "13" John Isner w zaledwie 45 minut rozgromił Adriana Mannarino 6:1, 6:2.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)